• Pierwszy tydzień praktyk w Malmo za nami !!!

      Projekt 2022-1-PL01-KA121-VET-000056668

      Od poniedziałku uczniowie ZSCKR w Żarnowcu rozpoczęli realizację staży zawodowych w szwedzkich przedsiębiorstwach.

      5-cio osobowa grupa z kierunku mechanizacja rolnictwa i agrotroniki oraz jeden uczeń z technikum rolniczego odbywają  staże w przedsiębiorstwach rolnych Gransbo Potatis AB oraz Bjud Grönsaker. Firmy te są jednymi z większych producentów warzyw w regionie. Są wyposażone w bogate zaplecze maszynowe, na bazie którego uczniowie wykonują prace związane z przeglądami technicznymi, naprawami oraz konserwacją maszyn i urządzeń rolniczych oraz zabiegami agrotechnicznymi w produkcji roślinnej.

      Dwie uczennice z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych odbywają staż w 4-gwiazdkowym Grand Hotelu w Lund. Obiekt posiada ponad 80 pokoi i organizuje przyjęcia okolicznościowe na 300 osób.  Dziewczyny nabywają doświadczenia na kuchni wykonując czynności związane z przygotowywaniem potraw. Mają możliwość poznania różnorodnych metod przygotowywania posiłków, sposobów ustawienia i zastawienia stołów.

      Najliczniejsza 16 osobowa grupa z kierunku weterynarii odbywaja praktyki w stadninach koni: Malmö Ridklubb, Vattle AB, Lunds Civila Ryttarförening. Uczniowie opiekują się końmi, asystują przy lekcjach jazdy konnej. Wykonują prace porządkowe związane z końmi. Przygotowują zwierzęta do badania  oraz wykonują zabiegi pielęgnacyjne. Pozostali weterynarze odbywają praktyki w Haslovs Hundpensionat AB, gdzie opiekują się psami oraz wykonują zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne z nimi związane.

      Staże zawodowe odbywają się od poniedziałku do piątku, natomiast weekend będzie czasem odpoczynku, relaksu i realizacji programu kulturowego.

    •  

      LINK DO LOGOWANIA - REKRUTACJA - 2022/2023

      slaskie.edu.com.pl/kandydat

    • „Dzień przedsiębiorczości”- wizyty uczniów w wybranych zakładach pracy.

      Szkoła przystąpiła do programu „Dzień przedsiębiorczości” organizowanego przez Młodzieżową Fundację Przedsiębiorczości. Uczniowie klas III tego dnia odbyli jednodniowe wizyty w wybranych przez siebie przedsiębiorstwach, firmach i urzędach, zgodnie z swoimi zainteresowaniami zawodowymi. Uczniowie zweryfikowali swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, pozyskali informację o wykształceniu, umiejętnościach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu oraz zapoznali się z organizacją i zarządzaniem firmą. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, z nowymi doświadczeniami i przybliżonymi planami edukacyjno- zawodowymi na przyszłość.

                              

    •            II miejsce w konkursie „Ojczyzna codziennie”

      W Konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Ojczyzna codziennie" w kategorii Współcześni Bohaterowie zdobyliśmy II miejsce. Autorzy pracy to uczniowie klasy II Technikum Weterynarii – Justyna Szumera, Antoni Dudziński oraz uczeń klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki - Stanisław Dudziński. Nauczyciel prowadzący – Olga Konieczna.

      Konkurs realizujący ideę konkursów o tematyce patriotycznej motywował do poszerzania wiedzy o własnym regionie, a także wymagał doskonalenia umiejętności posługiwania się technologią multimedialną.

      Bohaterem pracy jest Pan Eugeniusz Brożek – artysta malarz. Jego prace są prezentowane w muzeach oraz galeriach na całym świecie. Artysta portretował wieś zapamiętaną z dzieciństwa. W Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się jedna z największych kolekcji jego prac. "Artystą wyjątkowym czyni jednak Brożka nie treść jego obrazów, ale forma wypowiedzi artystycznej. Przemawia do odbiorcy w sposób prosty i zrozumiały posługując się przy tym własnym językiem plastycznym”.

      Każdy z członków zespołu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

                                 

    •       

        • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2022

        • Kinga Sochacka finalistką Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych!!!

          08 kwietnia 2022 w murach Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odbyły się zawody II stopnia (eliminacje okręgowe) XLIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W zmaganiach wzięło udział blisko 170 uczniów z ponad 50 szkół ponadpodstawowych z województw: małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Rywalizacja odbywała się w 11 blokach tematycznych z czego nasi uczniowie rywalizowali w bloku: produkcja roślinna – Adrian Skutnik i Mateusz Trzeszkowski, produkcja zwierzęca Patryk Klimas, mechanizacja rolnictwa – Mateusz Makowski, gastronomia – Anna Kozera, weterynaria - Klaudia Knapik oraz agrobiznes – Kinga Sochacka

          W bloku agrobiznes Kinga Sochacka okazała się bezkonkurencyjna. Zajęła 1 miejsce i będzie reprezentowała szkołę oraz okręg krakowski w finale centralnym, który odbędzie się 27/28 maja na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

          Kindze i przygotowującym ją nauczycielom gratulujemy i życzymy wysokiej lokaty w finale!

           

    • Dzisiaj tj. 22.04.2022 przypada Światowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych.          

      "Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci.”

      Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry.

      Pamiętajmy o tym każdego dnia...      Każdy z Nas !!!

    • ŚWIĘTO LUDOLFINY” (DOOKOŁA LICZBY PI)

       Wyniki szkolnego konkursu matematycznego  

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym  konkursie matematycznym poświęconym liczbie PI. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach.

      1. Rozwiązywanie zadań testowych.

      I miejsce - Kinga Sochacka

      II miejsce -  Karol Mazur

      III miejsce - Adam Łakota

      1. Wizualizacja liczby PI( plakat,wiersz, prezentacja multimedialna)

      I miejsce - Karolina Kastek

      1. Zapamiętanie liczby PI

      Bezkonkurencyjną w tej kategorii była Milena Adamczyk.

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim uczestnikom!

       

    • Polska Wieś w Europie

      Na przełomie marca i kwietnia a dokładniej 31-go marca i 1-go kwietnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim gościli uczniowie z 12-stu szkół, których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tych dniach odbywały się półfinały olimpiady z wiedzy o rolnictwie w Unii Europejskiej ,,Polska Wieś w Europie’’. Drużyny reprezentujące szkołę składały się z trzech uczestników. Naszymi przedstawicielami byli uczniowie klasy II LTE: Mateusz Trzeszkowski, Bartek Miśkiewicz i Maciek Kucharski. W czwartek podczas warsztatów uczniowie szerzej zapoznali się z Artykułem 2 Traktatu Unii Europejskiej - wartości, na jakich opiera się Unia. Następnym punktem mocno napiętego programu było zwiedzanie zabytkowej kopalni GUIDO w Zabrzu. W piątek po śniadaniu rozpoczęły się olimpijskie zmagania. Każdy z uczestników rozwiązywał test składający się z 50-ciu pytań, a dobre odpowiedzi całego zespołu były sumowane i decydowały o kolejności miejsc. Po intensywnych zmaganiach i zliczeniu punktów okazało się, że w finale centralnym nasz okręg reprezentować będą szkoły z Lututowa i Nowego Targu, którym gratulujemy.

        

    • REKRUTACJA 2022/2023

      - technik agrobiznesu
      - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
      - technik weterynarii
      - technik rolnik
      - technik żywienia i usług gastronomicznych

      !!!ZAPRASZAMY!!!

       

       

    • 
       
      Dzień bez plecaka”.
       Tego dnia należało zamienić tradycyjną torbę lub plecak na inne nosidła 
      –kosze, walizki, wózki itp. 
       Jak widać na zdjęciach kreatywność naszych uczniów nie ma granic. 
      Dzień bez plecaka wywołał nie jeden uśmiech i naładował pozytywną energią na resztę dnia. 

       

       

         

    • REKRUTACJA 2022/2023

      - technik agrobiznesu

      - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

      - technik weterynarii

      - technik rolnik

      - technik żywienia i usług gastronomicznych

      !!!ZAPRASZAMY!!!

      https://www.facebook.com/watch/?v=998329677495670

      • Dzień Otwarty!!! Dzień Otwarty!!! Dzień Otwarty !!!

      • Dyrekcja Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu informuje, że w dniu dzisiejszym tj. 23 marca 2022 r.  odbędzie się w naszej szkole dzień otwarty. Transmisja z wydarzenia będzie przeprowadzana na żywo na facebooku szkoły adres facebook.com/Zespół-Szkół-Centrum-Kształcenia-Rolniczego-w-Żarnowcu-387908788281216

        W związku z tym obecność na dniach otwartych wiąże się z wyrażeniem zgody na prezentację wizerunku związaną z transmisją na żywo oraz fotorelacjami.

        Z dni otwartych zostanie przeprowadzona fotorelacja oraz będą zamieszczone zdjęcia na stronie internetowej szkoły oraz facebooku szkolnym.

        Dyrektor szkoły

    •    

        • Weź udział w II ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”

        • Do kogo skierowany jest konkurs?

          Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.

          Kategoria I

          Ta kategoria jest dla Ciebie jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.

          Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.

          Kategoria II

          Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.

          Cel konkursu

          Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.

          Celem konkursu ogłoszonego przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.

          Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników.

          Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie! Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.

          Jak się zgłosić?

          Formularze zgłoszenia przyjmujemy do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły znajdziesz na stronie MRiRW oraz na stronach naszych Partnerów: ARiMR i KOWR, w zakładkach: www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsihttps://www.gov.pl/web/arimr/wszystkie-aktualnoscihttps://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/konkurs-filmowy.

        • 21 marca 2022

        • Pierwszy dzień wiosny był Dniem Otwartym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Była to bardzo dobra okazja, żeby poznać uczelnię od środka, zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz porozmawiać z wykładowcami i studentami. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Żarnowca, którzy w tym dniu wzięli udział w wycieczce mieli również okazję poznać i porozmawiać z Jego Magnificencją, Rektorem dr hab. inż. Sylwestrem Taborem, prof. UR. Uczestnicy wyjazdu mogli również zwiedzić kilka wydziałów UR: Wydział Leśny, na którym zapoznali się z wszystkimi możliwościami jakie dają studia na tej zacnej uczelni, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ – UR, oraz Wydział Rolniczo – Ekonomiczny. Był to już drugi wyjazd w tym roku szkolnym na Uniwersytet Rolniczy. Jesienią odwiedziliśmy Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, a w najbliższym czasie planujemy poznać Wydział Technologii Żywności.

           

    • KANGUR MATEMATYCZNY

      W dniu 17 marca 2022 o godzinie 9:00 pięcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu 

      "Kangur Matematyczny 2022"   Trzymamy kciuki i powodzenia...

       

       

    • TARGI KIELCE 2022

      ► https://youtu.be/pd2QXCINJIw

    • We wtorek 15-go marca uczniowie klasy 3 technikum rolniczego, technikum agrobiznesu oraz klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w wycieczce programowej do Prandocina i Niegardowa gdzie swoje siedziby ma Spółka Amplus, która powstała w 1992 roku i jest jednym z czołowych polskich producentów oraz dystrybutorów świeżych owoców i warzyw.

      Amplus dziś to ponad 1600 producentów z całego świata, bogate zaplecze logistyczne, technologiczne i magazynowe oraz około 1000 dostaw miesięcznie.

      Spółka Amplus wraz ze spółką powiązaną – Grupą Producentów Amplus Sp. z o.o. – dysponują powierzchnią liczącą około 40 000 m2, w tym 28 000 m2 w obiekcie Prandocin, oraz 12 000 m2 w obiekcie Niegardów.

      żródło: https://amplusfoods.com/

          

        • XXXIX Olimpiada Młodych Producentów Rolnych w województwie śląskim

        • 14. marca 2022 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy odbył się finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych organizowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej po raz XXXIX. Olimpiada została przeprowadzona przez Prezes ZMW Województwa Śląskiego Pana Wojciecha Siejkę, Pana Krzysztofa Wronę – przewodniczącego komisji oraz członków komisji: Pana Łukasza Dudę (KRUS), Pana Pawła Bartosa (ODR Częstochowa) i Pana Tomasza Pustułkę (ZSCKR w Żarnowcu).

          OMPR od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół rolniczych i młodych rolników. Jest formą współzawodnictwa z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, w wymiarze praktycznym i teoretycznym. Jej celem jest rozbudzanie wśród młodzieży ambicji dalszego doskonalenia zawodowego, upowszechnianie wiedzy na temat środków europejskich i krajowych przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, popularyzacja konieczności i sposobu ochrony środowiska naturalnego oraz osiągnięć innowacyjnego rolnictwa. Towarzysząca wydarzeniu rywalizacja przyczynia się do samokształcenia, podniesienia oraz ugruntowania wśród młodzieży wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego.

          W etapie wojewódzkim OMPR w Pilicy wzięło udział 33 uczniów. Po etapie pisemnym 11 uczniów z najwyższą liczbą punktów rywalizowało odpowiadając na wylosowane pytania.

          Ostatecznie I miejsce zajął - Artur Adamczyk (absolwent ZSCKR w Żarnowcu), II miejsce - Piotr Grabowski (uczeń klasy II BT), III miejsce – Hubert Skóra (absolwent ZSCKR w Żarnowcu).

          Cała trójka weźmie udział w finale krajowym, który odbędzie się już 18 marca na Targach AGRO TECH w Kielcach. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy cenne nagrody.

          Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie krajowym. Głęboko wierzymy, że nasi uczniowie i absolwenci wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności zawodowe przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa.

           

        • Konferencja w Pińczowie

        • W środę 9-go marca w Pińczowie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Centralę Nasienną w Kielcach, której celem było zapoznanie się z najnowocześniejszymi trendami w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji bezpośrednio związanych z branżą rolniczą. Wśród zaproszonych gości oprócz rolników znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Żarnowca.

    • Otrzymaliśmy informację o zapotrzebowaniu na bieliznę termiczną, nakolanniki, latarki, czapki, ciepłe kurtki, buty (najlepiej wojskowe), śpiwory, żywność, leki oraz inne potrzebne żołnierzom rzeczy. Wszystkie zebrane rzeczy będę przewiezione do Tarnopola.

      JEST TO DRUGA ZBIÓRKA RZECZY, NIEZALEŻNA OD TEJ, KTÓRĄ OGŁOSILIŚMY WCZEŚNIEJ. TE KONKRETNE RZECZY ZBIERAMY DO CZWARTKU.

    • W dniu jutrzejszym (1 marca 2022 r.) ogłaszamy w naszej szkole dzień solidarności z Ukrainą. Prosimy wszystkich o, w miarę możliwości, ubranie się w barwy narodowe Ukrainy lub elementy zawierające te barwy.

    • Od poniedziałku organizujemy w naszej szkole punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy.

      Najbardziej przydatne są: środki opatrunkowe, żywność długoterminowa, leki (przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne, hemostatyczne), pieluchy, środki higieny, termosy, koce termiczne, śpiwory, peleryny przeciwdeszczowe itp.

      Zebrane produkty będziemy systematycznie przekazywać do wybranego większego punktu zbiórki, z którego będą transportowane do potrzebujących (jeśli taki punkt zostanie otwarty w naszej gminie albo do wybranego miasta w najbliższej okolicy).

      ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W ZBIÓRCE NIE TYLKO SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY ALE RÓWNIEŻ MIESZKAŃCÓW GMINY ŻARNOWIEC I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI.

    • Wejdź do miasta zawodów i odszukaj na interaktywnej mapie swój wymarzony zawód!

      Doskonałym uzupełnieniem feryjnego odpoczynku może okazać się interaktywna mapa zawodów.

      Będziesz mógł wybrać swój wymarzony zawód, poznać jego tajniki, umiejętności, które będziesz

      musiał posiąść by móc w tej dziedzinie realizować się. Mapa wskaże ci również ścieżkę kariery jaką

      powinieneś wybrać oraz przedmioty szkolne, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

      Dowiesz się również jak duże jest zainteresowanie tym zawodem oraz ile w przyszłości będziesz mógł

      zarabiać. Do dzieła!

      https://mapakarier.org/city

       

    • Jesteśmy wśród wyróżnionych!

      Z przyjemnością informujemy, że Narodowa Agencja Programu ERASMUS+ pozytywnie oceniła i zaakceptowała wniosek o Akredytację, złożony przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu.

      Do konkursu przystąpiło 299 podmiotów z całego kraju i jedynie 157 uzyskało akredytację, która umożliwia uproszczony dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania oraz gwarancję regularnego otrzymywania dofinansowania, przez okres 5-letni, na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe.

      Młodzież, która obecnie i w kolejnych latach będzie kształcić się w naszej szkole, uzyska możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe. Poza zdobyciem doświadczenia zawodowego uczniowie zwiedzą europejskie atrakcje turystyczne, poznają kultury innych krajów oraz udoskonalą umiejętności językowe.

      O poszczególnych etapach realizowanych działań będziemy Was na bieżąco informować na szkolnym fb oraz http://zsrzarnowiec.com.pl/ w zakładce Projekty.

    •                              

    • Prośba o przekazanie 1 % dla naszej uczennicy....

    • Nowe pomoce dydaktyczne.....

      4 lutego 2022 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele firm Agro-Masz Modern Farming oraz Agrii Polska Sp. z o. o. Szkoła otrzymała pomoce dydaktyczne w postaci tablic przedstawiających fazy rozwojowe roślin.

        • Najbardziej fascynująca liczba świata

        • SERDECZNIE ZAPRASZAMY KLASY I-III DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM „ŚWIĘTO LUDOLFINY”

          (DOOKOŁA LICZBY PI)

          KATEGORIE KONKURSU:

          1. ROZWIĄZYWANIE ZADAŃ TESTOWYCH Z LICZBĄ PI.

          2. WIZUALIZACJA LICZBY PI (np. plakat , wiersz, prezentacja multimedialna).

          3. ZAPAMIĘTANIE LICZBY PI.

          ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W KONKURSIE DO 4 MARCA 2022 R. U NAUCZYCIELA MATEMATYKI

          REGULAMIN KONKURSU ZOSTANIE UMIESZCZONY NA STRONIE INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY.

          Regulamin Szkolnego Konkursu Matematycznego

          „Święto Ludolfiny”

          1. Organizatorami konkursu są:

          nauczyciele matematyki

          2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich technikum w trzech kategoriach:

          Kategoria I – konkurs oparty na podstawie programowej poziomu podstawowego z matematyki

          Kategoria II – konkurs na najciekawszy wiersz związany z liczbą Pi

          3. Celem Konkursu jest kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy matematycznej, zachęcenie uczniów do intensywnego rozwiązywania zadań

          z wykorzystaniem liczby Pi w kontekście realistycznym oraz zaprezentowanie tej liczby w nie matematycznej postaci np.: wiersza, prezentacji, pokazy, plakatu itp.

          4. Przebieg konkursu

          Kategoria I

          Za organizację konkursu odpowiadają nauczyciele matematyki: Anna Ptak, Sławomir Mazurek, a za nadzór nad przeprowadzeniem konkursu dyrektor szkoły.

          Do zadań dyrektora szkoły należy:

          • powołanie Komisji Konkursowej składającej się z trzech osób w tym co najmniej dwóch uczących matematyki,

          • nadzorowanie prawidłowego przebiegu konkursu.

          Do zadań członków Komisji Konkursowej należy:

          • poinformowanie uczniów o organizacji konkursu, jego terminie i zasadach udziału,

          • zebranie zgłoszeń do konkursu do 4 marca 20202

          • nadzorowanie prawidłowego przebiegu konkursu:

          ¬ zestaw zadań składa się z zadań zamkniętych. Czas trwania :60 min.,

          ¬ konkurs odbędzie się 15 marca 2022 o godz. 12.00

          ¬ w czasie testu można korzystać z kalkulatora. Uczestnik przynosi ze sobą przybory kreślarskie i kalkulator

          ¬ prace uczniów sprawdza i ocenia Szkolna Komisja Konkursowa według schematu oceniania przygotowanego przez organizatorów konkursu,

          ¬ sporządzenie protokołu zbiorczego konkursu i ogłoszenie wyników do 31 marca 2022,

          ¬ cztery osoby z największą liczbą punktów zostaną nagrodzone,

          ¬ w przypadku prac z taką samą liczbą punków i niemożliwością nagrodzenia tylko czterech osób, przewiduje się zwiększenie puli nagród.

          Kategoria II

          Za organizację konkursu w drugiej kategorii odpowiadają członkowie Komisji Konkursowej:

          • uczestnictwo w konkursie może zgłosić każdy uczeń, który w terminie do 4 marca 2022r odda do oceny wiersz, pracę plastyczną, prezentację itp. związane z liczbą Pi,

          • prace zostaną ocenione przez Komisję Konkursową,

          • najciekawsze dwie prace zostaną nagrodzone,

          • ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do dnia 31 marca 2022 r.

          Kategoria III

          Za organizację konkursu w drugiej kategorii odpowiadają członkowie Komisji Konkursowej:

          • uczestnictwo w konkursie może zgłosić każdy uczeń, który w terminie do 6 marca 2020r

          • nadzorowanie prawidłowego przebiegu konkursu:

          ¬ Uczniowie będą mieli za zadanie napisać na kartce jak najwięcej liczb z rozwinięcia liczby pi. Czas trwania :30 min.,

          ¬ konkurs odbędzie się 15 marca 2022 o godz. 9.00

          • ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej do dnia 31 marca 2022 r.

          5. Tematyka konkursu

          • Tematyka konkursu oparta będzie na treściach matematycznych zawartych

          w „Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum”

          • W rozwiązywaniu zadań konkursowych uczeń powinien wykazać się umiejętnościami: stosowania pojęć i narzędzi matematycznych do rozwiązywania problemów związanych z liczbą Pi, wykorzystywania zdolności artystycznych do przedstawienia pojęć związanych z matematyką.

          7. Nagrody

          Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe.

          8. Postanowienia końcowe

          Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmian w powyższym regulaminie.

           

           

           

        • „Warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych”

        • Olimpiada „Warto wiedzieć o ubezpieczeniach społecznych” jest

          zwieńczeniem „Lekcji z ZUS”, cyklu edukacyjnego dla szkół

          ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2020/2021 w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły.

          Wiktoria Seweryn, Patryk Czech oraz Krystian Omyła uczniowie

          Technikum weterynarii zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego

          Olimpiady, która odbędzie się 11.01.2022 r.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

      •           Kinga Kulińska laureatką konkursu !!!

      • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły, Kinga Kulińska, zdobyła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Z ANIOŁAMI ZAŚPIEWAJMY …”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie. Gratulujemy Kindze oraz pozostałym 65 uczestnikom konkursu.

        https://youtu.be/0fVxksywVb0

                                                             

    •      

      Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie 

      Zespołu Szkół CKR w Żarnowcu 

      Życzą Wszystkim Zdrowych i Spokojnych

      Świat Bożego Narodzenia 

        • Coraz bliżej święta....

        • Kiermasz świąteczny to dobra okazja do zaprezentowania swoich umiejętności twórczych i zdolności manualnych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromnym zaangażowaniem i poświęcili sporo czasu na przygotowanie pięknych ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych. Od pewnego czasu zagościła u nas moda na wianki świąteczne, dlatego też grupa osób pod czujnym okiem p. Aleksandry Antończak i p. Beaty Karbownik, na kilka dni przed planowanym kiermaszem z zapałem przystąpiła do tworzenia tych dekoracji.

          Wieniec zwany również wiankiem adwentowym, jest symbolem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, może zdobić świąteczny stół albo drzwi wejściowe. Do wykonania wianków uczniowie wykorzystali naturalne materiały zebrane w ogrodach i lasach. Z zielonych gałązek tui, świerka, jałowca, sosny oraz z pędów mahonii powstały wianuszki, które nasi artyści przyozdobili orzechami włoskimi, plastrami suszonych pomarańczy, limonek i cytryn, szyszkami, owocostanami czosnków i budlei. Efektownie w tych kompozycjach wyglądały bezlistne pędy leszczyny, brzozy i wierzby, a czerwone owoce dzikiej róży i głogu dodawały blasku. Dary natury wykorzystane do wykonania wianków już same w sobie posiadają wyjątkowe walory dekoracyjne. Pięknie pachną i wyglądają, a zarazem są ekologiczne.

          Dekoracje świąteczne mają swoją specyficzną wymowę, tak więc kolisty kształt wieńca symbolizuje nadzieję na odrodzenie i życie wieczne, zimozielone igły i liście to symbol trwającego życia, długowieczności i wspólnoty, owoce symbolizują zwykle miłość, małżeństwo i płodność, a pędy roślin są uosobieniem siły witalnej i urodzaju.

          Wspólna praca pobudzała wyobraźnie, a efekty tej pracy można było podziwiać podczas kiermaszu, który odbył się w szkole w dniach od 15 do 17 grudnia. Młodzież wykorzysta te umiejętności podczas dekorowania stołów wigilijnych, podkreślając nastrój świąteczny we własnych domach.

      • "Zapal Światło Wolności" - 40 rocznica wybuchu stanu wojennego...

      •  

        40 lat temu – 13 grudnia 1981 r. na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Jednak zatrzymywanie działaczy NSZZ „Solidarność” i demokratycznej opozycji władze komunistyczne rozpoczęły jeszcze 12 grudnia wieczorem. Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państwa wobec zbliżającej się zimy. Natomiast prawdziwym jego celem było zatrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 r. powstaniem „Solidarności”.

        w poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. 

        https://www.youtube.com/watch?v=qk7oaQp7kBg

         

        • Mikołajki w Naszej Szkole....

        • Z okazji mikołajek w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia dla uczniów poszczególnych grup ...i tak weterynarze mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach z zoopsychologii na temat zachowania się zwierząt. Dowiedzieli się jak pies postrzega świat i w jaki sposób się uczy. Było również coś specjalnego dla żeńskiej części naszej społeczności czyli warsztaty na temat pielęgnacji twarzy, aby dowiedzieć się jak o nią prawidłowo dbać każdego dnia. Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych zgodnie z tradycją przygotowali świąteczne pierniczki, z zapałem wycinali pyszne ciastka, które po upieczeniu zostały pięknie ozdobione. Bardzo dobrze bawili się również uczniowie technikum rolniczego podczas zorganizowanego dla nich konkursu „Precyzja i jakość udoju ręcznego w dobie pełnej mechanizacji”. Pierwsze miejsce zajęła klasa III M4F natomiast w klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się uczeń klasy II LTF – Bartek Miśkiewicz.

          Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, prezentów, kolędy i śniegu, a więc wszyscy czekamy już teraz na upragnione Święta Bożego Narodzenia.

            

        • ERASMUS+

        • Jesienią obecnego roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu kończy prace nad projektem Erasmus + o nazwie: „ Nasze wspólne dziedzictwo narodowe i kulturowe”, który realizowany był od 2019 roku wraz ze szkołami z Węgier i ze Słowenii.

          Zadaniem projektu było wsparcie w wielokierunkowym rozwoju społeczności szkolnej, gdyż łączył on ze sobą elementy historii, kultury oraz bogactw naturalnych krajów partnerskich. Razem z nauczycielami i uczniami ze szkoły Gimnasio Antonio Sema Pirano (Slovenia) i Hogyes Endre Gimnazum (Węgry) zbieraliśmy materiały o kulturowym, naturalnym i historycznym dziedzictwie narodowym naszych krajów. Ze względu na pandemię spotkania projektowe musiały zostać przeniesione w rzeczywistość wirtualną. W czasie spotkań wirtualnych dla młodzieży i warsztatów dla nauczycieli prezentowaliśmy efekty naszej pracy: filmy promujące nasze kraje i ich dziedzictwo kulturowe i historyczne, prezentacje multimedialne z ciekawych miejsc i regionów, w których mieszkamy i w których mieliśmy nadzieje się razem spotkać oraz kwizy i gry. Podczas jednego ze spotkań wspólnie uczyliśmy się i śpiewaliśmy popularne piosenki z każdego z krajów partnerskich.

          Udział w Erasmusie był wspaniałym doświadczeniem, które pozwoliło nam nawiązać międzynarodowe znajomości, rozbudził chęć zdobywania wiedzy i poznawania kultury i tradycji innych krajów. Stworzył też możliwości otwarcia się na komunikację w języku angielskim.

        • Z wizytą w stadninie i u H. Sienkiewicza

        • 17 listopada 2021 roku odbyła się wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klasy III MTF i III M4F. W Stadninie Koni w Michałowie zapoznaliśmy się z hodowlą koni czystej krwi arabskiej, koni małopolskich, kucy szetlandzkich oraz hodowlą bydła mlecznego rasy Jersey i Holsztyno-Fryzy. Następnie zwiedziliśmy dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz wzięliśmy udział w lekcji muzealnej dotyczącej życia i twórczości pisarza. Na koniec obejrzeliśmy seans filmowy w kinie.

    • 25 lecie członkostwa Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – informacja nt. prac OECD w obszarze rolnictwa.

       

      Polska została członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)  22 listopada
      1996 r. OECD było pierwszym ugrupowaniem świata zachodniego o charakterze integracyjnym, do którego nasz kraj został zaproszony i przyjęty po wprowadzeniu prodemokratycznych zmian ustrojowych. Dla Polski członkostwo w OECD odegrało zasadniczą rolę w strategii wchodzenia do struktur europejskich. Polska uczestniczy w pracach Organizacji za pomocą Stałego Przedstawicielstwa RP przy OECD i podmiotów krajowych: ministerstw i innych instytucji rządowych, jednostek naukowych, indywidualnych konsultantów, wykładowców.

      Głównymi organami OECD są  Rada i Komitety. W sumie przedstawiciele Polski uczestniczą w pracach blisko 250 komitetów OECD i ich grup roboczych oraz ciał różnego szczebla.

      Obecnie do OECD należy 37 państw. Od czerwca 2006 r. jej szefem jest Meksykanin Angel Gurria.  

      Prace OECD dotyczące obszaru rolnictwa

      Najważniejszym organem OECD, właściwym do prac w sprawach dotyczących rolnictwa, jest Komitet Rolny OECD. Główną misją Komitetu jest pomoc Członkom w wypracowaniu oraz implementacji takich rozwiązań w ramach prowadzonych polityk, aby skutecznie wspierać rolnictwo i przemysł spożywczy w wymiarze ich konkurencyjności, zrównoważonego charakteru, produktywności
      i odporności na kryzysy. Komitet Rolny jest również forum dyskusji nt. bieżących polityk rolnych poszczególnych państw, co sprzyja ich transparencji.

      Wypracowując swoje rekomendacje, Komitet Rolny jest wspierany przez kilka grup roboczych dedykowanych konkretnym zagadnieniom: polityki rolne, relacje między rolnictwem a środowiskiem naturalnym, handel międzynarodowy, rybactwo oraz rynki towarowe. Organizuje również międzynarodowe wydarzenia (m.in. Global Forum on Agriculture, tematyczne seminaria i warsztaty eksperckie), które pozwalają na wymianę informacji i opinii z szerokim gronem interesariuszy, również spoza administracji krajów członkowskich. Komitet współpracuje także z innymi organizacjami międzynarodowymi (FAO, WTO, WB), uczelniami wyższymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, celem wymiany danych, wyników badań i opinii.

      Efekty prac Komitetu Rolnego zawarte są w publikacjach (dostępnych na stronie https://www.oecd.org/), obejmujących szeroki zakres tematyczny. Są to  m.in.: regularne coroczne oceny dominujących trendów w politykach rolnych Członków, analizy sytuacji na światowych rolnych rynkach, dedykowane określonym krajom przeglądy ich polityk, jak również analizy konkretnych zagadnień z zakresu polityk rolnych i rozwoju obszarów wiejskich.

      Udział Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pracach OECD

      Eksperci MRiRW uczestniczą w pracach zarówno Komitetu Rolnego OECD, jak i jego grup roboczych. W ramach tych prac MRiRW przekazuje m.in. uwagi merytoryczne do opracowywanych dokumentów, stanowiska dotyczące planów budżetu i priorytetów prac, informacje i dane statystyczne
      do wykorzystania przez OECD. Ważnym elementem prac przedstawicieli MRiRW jest promocja polskiej koncepcji rozwoju obszarów wiejskich i kierunków kształtowania polityki rolnej.

      Raporty OECD z rekomendacjami odnośnie różnych zagadnień polityki rolnej i obszarów wiejskich nie mają charakteru wiążących zaleceń, ale stanowią cenną pomoc w pracach na poziomie krajowym,
      a także unijnym nad formułowaniem strategicznych decyzji w zakresie tych polityk. Ponadto zawarte
      w raportach OECD wysokiej jakości dane – np. nt. sytuacji podażowo-popytowej na rynkach głównych towarów rolnych, biopaliw i ryb – są wykorzystywane w bieżących pracach MRiRW.

      Ważną sferą działań OECD jest tzw. OECD Agricultural Codes and Schemes tj. forum uzgadniania przez państwa członkowskie wspólnych standardów dotyczących norm jakościowych dla wybranych towarów rolnych oraz procedur certyfikacji i inspekcji.  Z punktu widzenia MRiRW szczególnie ważne są prace dotyczące norm dla nasion oraz dla owoców i warzyw. Prace w tym obszarze ułatwiają rozwój międzynarodowego handlu tymi produktami oraz stanowią ważny punkt odniesienia dla opracowywania nowych, i doskonalenia istniejących, procedur przez kraje.

      Informacje na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zamieszczone z okazji 25-lecia członkostwa Polski w OECDhttps://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/25-lecie-czlonkostwa-polski-w-oecd

       

       

      Opracowano na podstawie materiałów SP RP przy OECD, MRiRW, KOWR

        • Uroczystości... w Szkole...

        • 17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z tradycją szkoły, uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. W tym roku dołączyli do nich również uczniowie klas drugich, którzy ze względu na ubiegłoroczne obostrzenia nie mogli złożyć ślubowania. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Zawierciańskiego Pan Gabriel Dors i Wicestarosta Pan Paweł Sokół. Pani dyrektor Ewa Śrubarczyk oraz Pan Paweł Sokół gratulowali uczniom wyboru szkoły oraz życzyli sukcesów edukacyjnych. Po części oficjalnej uczniowie, nauczyciele oraz goście obejrzeli akademię patriotyczną przygotowaną przez Panią Agnieszkę Hajdugę i Pana Krystiana Grelę. Za oprawę muzyczną odpowiadał Pan Mariusz Oleksa. Wzruszające piosenki, urozmaicone fragmentami poezji, wykonywane były na tle barwnej prezentacji multimedialnej. Fabuła przedstawienia, mocno wzbogacona muzyką i obrazem, pozwoliła w sugestywny sposób oddać emocje związane z walką o odzyskanie niepodległości.

    • Strefa Biznesu, Katowice, Sosnowiec, Bielsko-Biała, śląskie | Dziennik  Zachodni 

      ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W ŻARNOWCU 

      Otrzymał nominację w plebiscycie SZKOŁA ROKU

      Dziękujemy i zapraszamy do głosowania :

      SMS: SKT.798  pod numer: 72355

      lub

       https://dziennikzachodni.pl/p/kandydaci/szkola-na-medal%2C1010471/?groupId=97301

       

    • Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć osób związanych z Żarnowcem, w tym byłych pracowników naszej szkoły, którzy bezpowrotnie odeszli, ale pozostali w naszej pamięci.

           

        • Konkurs "Jack-o-Lantern”

        • Boo! Boo! Boo!
          Nie daliście się przestraszyć To dobrze, bo przed Wami upiorne zadanie konkursowe, które wymaga od uczestników hartu ducha i sprawnej ręki!
          Stwórz tradycyjną dekorację halloweenową Jack-o'-lantern z prawdziwej dyni. Im straszniej, śmieszniej, ciekawiej - tym lepiej. Złóż w ofierze swoje mroczne dzieło u nauczycieli języka angielskiego najpóźniej 2 listopada
          Zwycięska dekoracja zostanie nagrodzona 6 z języka angielskiego oraz ciekawym upominkiem, a wszystkie dynie ozdobią naszą szkołę, nadając jej niesamowity klimat...
          Mamy już kilka ciekawych egzemplarzy

          REGULAMIN KONKURSU:
          W konkursie "Jack-o-Lantern" organizowanym przez nauczycieli języka angielskiego mogą brać udział uczniowie wszystkich klas.
          Zadaniem konkursowym jest wykonanie dekoracji halloweenowej z prawdziwej dyni i przyniesieniem jej do szkoły w wyznaczonym terminie.
          Wygrywa dekoracja uznana za najciekawszą przez jurorów, będących pracownikami szkoły .
          Wszystkie prace konkursowe będą dekorowały korytarze naszej szkoły i nie podlegają zwrotowi.

          Czekamy na Wasze prace!

        • Dwudniowa wycieczka do Wrocławia

        • 27 października uczniowie klasy II MTP udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia i Lutomierza. W pierwszym dniu zwiedzili Ostrów Tumski, Wyspę Piasek, Wrocławski rynek, Ossolineum ,ZOO i Oceanarium. Pani przewodnik wprowadziła uczniów w podróż po Wrocławskich kamienicach- najcenniejszych zabytkach stolicy Dolnego Śląska. Poznali historię słynnych krasnali, które możemy spotkać na ulicach Wrocławia. W drugim dniu udali się do Lutomierza, gdzie odbyły się warsztaty serowarskie, po których uczniowie degustowali zrobione przez siebie sery podpuszczkowe.

        • Udział w jubileuszu 60-lecia Szkoły Medycznej w Zawierciu

        • Dnia 21.10.2021 delegacja naszych uczniów wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w jubileuszu 60-lecia szkoły Medycznej w Zawierciu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Piotra i Pawła w Zawierciu, po czym nastąpił przemarsz do Miejskiego Ośrodka Kultury. W dalszej części uroczystości nastąpiło oficjalne jej otwarcie wraz z odśpiewaniem hymnu oraz przemówienia organizatorów i zaproszonych gości. W części oficjalnej zaprezentowano historię szkoły. W dalszej części uczniowie mięli okazję do poznania aktualnej oferty kształcenia szkoły medycznej. Część artystyczną stanowił występy śpiewaczki przy akompaniamencie fortepianu.

        • Konkurs na słowa do hymnu szkoły

        • Biblioteka szkolna wraz z samorządem uczniowskim ogłaszają konkurs dla uczniów i nauczycieli na stworzenie słów do hymnu szkoły. Szczegółowe zasady dotyczące treści hymnu zawarte są w regulaminie konkursu zamieszczonym poniżej. Zapraszamy wszystkie osoby chętne, które chcą na stałe wpisać się w bieg historii naszej szkoły o napisanie słów hymnu. Zachęcamy do pracy, życzymy powodzenia.

          Regulamin konkursu na hymn szkoły

          w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

          REGULAMIN_KONKURSU_NA_HYMN_SZKOLY.pdf

        • Sukces naszego ucznia ....!!!

        • Dziewiątego października 2021 w Bochni odbywały się bardzo silnie obsadzone, Amatorskie Mistrzostwa Polski w MMA. W turnieju uczestniczył uczeń klasy II technikum weterynarii Michał Nowak, na co dzień reprezentujący myszkowski klub KSW OFENSYWA. Po bardzo wyczerpujących i pełnych zwrotów akcji zmaganiach w kategorii junior 66 kg Michał zwyciężył i zdobył złoty medal. Zawodnikowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w sporcie.

           

        • Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej

        • 15 października 2021 roku obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły oraz Dzień Edukacji Narodowej.
          Z okazji 21. Dnia Papieskiego pod hasłem „Nie lękajcie się!” został przygotowany przez młodzież montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Iwony Kłysińskiej-Łysek i Aliny Gomułki. Pierwsza część akademii dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast druga Dnia Edukacji Narodowej. Młodzież złożyła dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze, płynące wprost z serca życzenia, do których dołączyli uczniowie klasy II MTP (grupa żywienia i usług gastronomicznych), którzy przygotowali słodki poczęstunek w postaci smacznych tortów.
          Na koniec akademii pani dyrektor złożyła pedagogom życzenia oraz wręczyła uczniom dyplomy, nagrody i podziękowania za pracę na rzecz szkoły oraz za udział w różnych konkursach i akcjach.

        • I Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej Szkół Rolniczych w Zespole Szkół Centrum kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

        • Dnia 12.10.2021 w naszej szkole odbył się finał konkursu orki jesiennej. W zmaganiach zmierzyło się 21 szkół rolniczych z terenu całej Polski. W składzie sędziowskim zasiedli wykładowcy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wraz z sędzią głównym Jego Magnificencją Panem Rektorem prof. Sylwestrem Taborem, nauczyciele naszej szkoły oraz sponsorzy. Konkurencja składała się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej- testu w zakresie wiedzy o bezpieczeństwie oraz jakości orki, zwycięzcą okazał się Jakub Matejuk uczeń ZSCKR w Jabłoniu. Na pozycji drugiej uplasował się Miłosz Modliński, uczeń ZSCKR w Mieczysławowie, natomiast pozycję trzecią zajął uczeń naszej szkoły Michał Mądry. Druga praktyczna część konkursu polegała na wykonaniu orki precyzyjnej, zgodnie z zasadami oraz parametrami przyjętymi w Regulaminie konkursu. Tu najlepszymi okazali się:
          I miejsce ZSCKR w Lututowie; II miejsce ZSCKR w Żarnowcu; III miejsce ZSCKR w Suwałkach; IV miejsce ZSCKR w Jabłoniu oraz ZSCKR w Powierciu; V miejsce ZSCKR w Radomiu; VI miejsce ZSCKR w Brzostku; VII miejsce ZSCKR w Swarożynie; VIII miejsce ZSCKR w Potoczku; IX miejsce- ZSCKR w Nowosielcach oraz ZSCKR w Nakle Śląskim X miejsce- ZSCKR w Rzemieniu
          Nagroda główną- czteroskibowy pług ufundowany przez sponsora firmę AGRO MASZ trafił do szkoły, która zajęła I miejsce w konkurencji praktycznej. Inne, cenne nagrody w postaci sprzętu niezbędnego w codziennej pracy rolniczej, sprzętu turystycznego oraz innych drobnych upominków trafiły w ręce zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekunowie zostali uhonorowani drobnymi gadżetami oraz pamiątkowymi dyplomami. Fundatorami nagród byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS, AGRO-MASZ, HYPERIN, AGROS Wrońscy, Agrii, EcoLine, AGRO RAMI, SAMASZ, KRUS, czasopismo rolnicze Top Agrar oraz tygodnik rolniczy TPR. Wszystkim uczestnikom wraz z opiekunami sponsorom, sędziom oraz zaproszonym gościom dziękujemy za przybycie na zmagania konkursowe.
          Agros-Wrońscy
          AGRO-MASZ
          SaMASZ Sp z o.o.
          Hyperin
          Agrii Polska
          top agrar

        • Światowy Tydzień Zwierząt

        • Jak co roku, uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Światowego Dnia Zwierząt. Święto to, zostało ustanowione w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji, a obchodzone jest w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest od 1993 roku. Dzień ten ma uświadomić ludziom, że zwierzęta to również istoty żywe
          i zasługują na godne traktowanie. Ma on także przypominać o prawach zwierząt.
          W związku z trwającym od 4 do 10 października Światowym Tygodniem Zwierząt, uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do zbiórki produktów, które zostaną przekazane do Fundacji Ostoja dla Zwierząt w Siamoszycach. Za zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia dziękujemy całej społeczności szkolnej.

          W związku z organizacją Światowego Tygodnia Zwierząt, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, w dn. 4 – 10.10.2021r. w szkole została przeprowadzona zbiórka pieniędzy oraz produktów przeznaczonych dla zwierząt.
          W wyniku akcji zostały zebrane następujące produkty:

           

        • MISTRZOSTWA POLSKI SZKÓŁ ROLNICZYCH W PRZECIĄGANIU LINĄ

        • Sukces naszych uczniów w mistrzostwach Polski w przeciąganiu liną

          Dnia 08.10.2021r nasi uczniowie zmierzyli się w finałowym starcie mistrzostw Polski w przeciąganiu liną szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się w Sokołowie Podlaskim. Do ścisłego finału, po eliminacjach okręgowych zakwalifikowało się ostatecznie 12 drużyn z terenu całej Polski. Walka o medal była zacięta. Ogromna, determinacja, siła ducha a przede wszystkim kondycja i wytrzymałość naszych zawodników doprowadziły ich na podium mistrzostw. Nasza drużyna w kategorii MIX ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Jesteśmy dumni z naszych zawodników, cieszymy się razem z nimi i wierzymy, że ten sukces pozwoli im uwierzyć w własny potencjał oraz otworzy drogę do dalszych nie tylko sportowych sukcesów.
          Drużyna mix: Dudzińska Aleksandra, Gomułka Aleksandra Adamczyk Błażej Klimek Przemysław, Sobieraj Piotr.
          Drużyna dziewczat: Baran Magdalena, Kastek Karolina, Kozera Anna, Wawer Natalia, Kucala Gabriela, Wędzona Paulina.
          Drużyna chłopców: Dudziński Antoni, Gumułka Bartłomiej, Guzek Hubert, Mądry Michał, Wieczorek Kacper, Szweda Sebastian

        • Konkurs fotograficzny Barwy jesieni  

        • Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym Barwy jesieni organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarnowcu. Celem konkursu jest promowanie walorów przyrodniczych naszej gminy, rozbudzanie wśród mieszkańców zainteresowania przyrodą własnego regionu oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej.
           Do konkursu mogą być zgłoszone zdjęcia zrobione w gminie Żarnowiec, które nie były wcześniej publikowane i nagradzane w innych konkursach.


          Termin zgłaszania prac upływa 25.10.2021 r.

        • Erasmus+        

        •   Uczniowie Zespołu Szkół CKR w Żarnowcu serdecznie pozdrawiają z wciąż jeszcze gorącej Malagi!
          To już druga 16 osobowa grupa młodzieży uczestnicząca w zagranicznych stażach w ramach programu Erasmus +
          Pierwsze dni pobytu już za nami, oswoiliśmy się ze słoneczną Andaluzją odwiedzając centrum Malagi i spacerując po pobliskiej plaży.
          Poznaliśmy również specyfikę i warunki stażu oraz zwiedziliśmy ogród Historyczno-Botaniczny La Conception Malagi.

          … a co przyniosą nowe dni?

          Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz facebooka szkoły.

        • Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym                    

        •  6.10.2021 roku został przeprowadzony test z wiedzy o rolnictwie ekologicznym zorganizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży szkół rolniczych na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej. W naszej szkole udział w teście wzięło 18 uczniów. Uczestnicy konkursu w dwóch salach z komputerami rozwiązywali test pojedynczego wyboru składający się z 30 pytań. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 60 minut.


          Laureatką etapu szkolnego została uczennica 3 klasy technikum agrobiznesu Kinga Sochacka.
          II miejsce – Przemysław Klimek
          III miejsce – Patryk Klimas
          Wyróżnienia otrzymali:
          Klaudia Knapik, Kacper Chabior

          Finał krajowy odbędzie się 26 października 2021 roku.
          Kindze życzymy powodzenia.

        • Młodzież czyta dzieciom 

        •  W roku szkolnym 2021/2022 została wznowiona akcja czytania bajek i wierszyków dzieciom w Przedszkolu Publicznym w Żarnowcu. Uczniowie z naszej szkoły chętnie zaangażowali się w tę akcję i z przyjemnością czytają bajki najmłodszym.

          Głośne czytanie dziecku: rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i wartości moralnych, zapewnia rozwój emocjonalny, poprawia koncentrację, pomaga w wychowaniu, poszerza wiedzę, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

        • Wycieczka programowa Kraków - Michałowice

        •  W piątek 1-go października uczniowie klasy drugiej technikum agrobiznesu, technikum weterynarii oraz technikum rolniczego uczestniczyli w wycieczce programo-integracyjnej. Celem wyjazdu było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania nowoczesnej stadniny koni w Michałowicach, zwiedzenie Muzeum Gleb mieszczącego się na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz przypomnienie historii Miasta Królewskiego – Krakowa.

    • ELIMINACJE STREFOWE DO MISTRZOSTW POLSKI

      SZKÓŁ ROLNICZYCH

      W PRZECIĄGANIU LINY POD

      PATRONATEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

      GRZEGORZA PUDY

       

      SUKCESEM ZAKOŃCZYŁ SIĘ UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W ELIMINACJACH STREFOWYCH DO MISTRZOSTW POLSKI W PRZECIĄGANIU LINY, KTÓRE ORGANIZOWANE BYŁY PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA W LUTUTOWIE W DNIU 25 WRZEŚNIA 2021.

      DRUŻYNY  REPREZENTUJĄCE NASZĄ SZKOŁĘ W  KOMPLECIE PO PASJONUJĄCEJ I

      SPORTOWEJ WALCE ZAMELDOWAŁY SIĘ W FINALE  MISTRZOSTW POLSKI, KTÓRE ZOSTANĄ ROZEGRANE W SOKOŁOWIE PODLASKIM

      ZAWODY ROZGRYWANE BYŁY  W 3 KATEGORIACH, DRUŻYNY ŻEŃSKA, MĘSKA I MIX, WALCZYŁY O UZYSKANIE KWALIFIKACJI NA FINAŁY.

      Z NASZYCH REPREZENTANTÓW NAJLEPSZĄ OKAZAŁA SIĘ DRUŻYNA MIXA  ZAJMUJĄC PIERWSZE MIEJSCE W SWOJEJ GRUPIE

      DRUŻYNA ŻEŃSKA I MĘSKA  ZAJĘŁY DRUGIE MIEJSCA W SWOICH GRUPACH RÓWNIEŻ UZYSKUJĄC AWANS NA FINAŁY.

      GRATULUJEMY  I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW PODCZAS MISTRZOSTW POLSKI

      ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ Z ZAWODÓW (Galeria zdjęć)

       

                                                         

       

        • Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych

        • 12 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbędzie się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Orki Szkół Rolniczych. To wyjątkowa okazja by uczniowie z resortowych szkół sprawdzili się w najbardziej popularnej rolniczej konkurencji. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 59 szkół Ministerialnych. Każda z drużyn składa się z jednego ucznia.

          Podczas realizacji będzie przyświecał cel połączenia zabawy i rywalizacji sportowej z zachowaniem zasad fair play z możliwością sprawdzenia nabytych umiejętności na forum rówieśników kształcących się w szkołach resortowych. Ze strony organizatorów położono duży nacisk na promowanie zasad bezpieczeństwa i zasad fair play, dlatego też uczestnicy będą pracowali na jednakowych zestawach składających się z ciągnika i pługa zagonowego. Agregat jest przystosowany do kopiującej regulacji orki.  Orka konkursowa będzie wykonywana na głębokości 20 cm, a oceniana będzie wg kryteriów jakościowych i liczbowych wskaźników:

          • prostoliniowość, głębokość i dokładność wyorania podwójnej bruzdy wstępnej,
          • ukształtowanie powierzchni i jakości składu,
          • zgodność granic orki z bocznymi granicami pola,
          • jakość pracy pługa w zależności od jego przygotowania,
          • szerokość i kształt nie zaoranego pasa przed ostatnim przejściem agregatu,
          • prostolinijność orki na całym polu,
          • wygląd zaoranej powierzchni, wykształcenie skiby i równomierność profilu pola,
          • przykrycie resztek roślinnych,
          • jakość końcowej bruzdy rozorywkowej,
          • równomierność zagłębiania i wyciągania pługa.

          W czasie trwania konkursu będzie sprawdzana wiedza i umiejętności związane z technologią konstrukcji i eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie na podłożu teoretycznym i praktycznym, a także sprawdzenia umiejętności wykonywania orki siewnej zgodnie z zasadami.

          Zawodnicy będą musieli wykazać się nie tylko dużą sprawnością w obsłudze ciągników i urządzeń rolniczych, ale także odpornością na stres towarzyszący zawodom z udziałem publiczności.


           Autor Jan Beba zródło: https://www.topagrar.pl/

        • Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022

        •                           10 września 2021 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji roku szkolnego 2021/2022 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Studzieńcu. Gala rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia oraz prezentacji pocztów sztandarowych wszystkich 68 szkół ministerialnych, po czym nastąpiła ceremonia     Mszy Świętej. W części oficjalnej głos zabrała dyrektor szkoły oraz zaproszeni goście, w tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Grzegorz Puda. Pan Mister życzył wszystkim uczniom sukcesów, satysfakcji z dokonanych wyborów zawodowych oraz spokojnego roku.  Uroczystość uświetnili uczniowie szkoły w Studzieńcu, wraz z orkiestrą dętą, zespołem pieśni i tańca, grupą czirliderek.        

          Więcej zdjęć w Galerii.....                 

        • Wizyta Grzegorza Stępnia

        • Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy Grzegorza Stępnia, basistę Oddziału Zamkniętego. Podczas spotkania profilaktyczno-muzycznego poruszał tematy związane z alkoholem, narkotykami, wulgaryzmami oraz cyberprzemocą. Muzyk starał się angażować młodzież do dyskusji, opowiadał o swoich życiowych doświadczeniach oraz niebezpieczeństwach czyhających na młodego człowieka.

        • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022 

        • Okres wakacji dobiegło końca. Wypoczęci, uśmiechnięci i spragnieni nowych wyzwań zainaugurowaliśmy rok szkolny 2021/2022. Pani Dyrektor Ewa Śrubarczyk szczególnie gorąco przywitała pierwszoklasistów, którzy powiększyli naszą społeczność szkolną. Jak co roku wspomniała również o rocznicy wybuchu II wojny światowej, która jest dla nas przestrogą, ale dzięki bohaterskiej postawie Polaków, także i cenną lekcją patriotyzmu. Dzisiejsza uroczystość była również okazją do nagrodzenia za bardzo dobre wyniki w nauce uczniów, którzy nie mogli odebrać nagród w czerwcu. Pełni pozytywnej energii rozpoczynamy zatem kolejny rok szkolny!

    • !!!!  KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE  !!!

      Rozpoczęcie zajęć na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych dnia 10.09.2021r. godz. 15.00.

      Podczas zajęć przekazane zostaną informacje organizacyjne: forma zaliczenia kursu, hasła loginy dostępu do dziennika elektronicznego oraz platformy kształcenia zdalnego.

      Obecność obowiązkowa.

    •  

                                                  

      ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

      W ZESPOLE SZKÓŁ CKR W ŻARNOWCU

      01.09.2021   ŚRODA    GODZINA 8:00

    • WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2021/2022 !!!

      http://zsrzarnowiec.com.pl/wykaz%20podrecznikow.html

    •          

          Drodzy Uczniowie,

      życzymy, by okres wakacyjny był czasem radosnego i bezpiecznego wypoczynku oraz umożliwiał nabranie sił do podejmowania kolejnych wyzwań w nadchodzącym roku szkolnym.

       A Wam, Drodzy Absolwenci, aby spełniły się Wasze oczekiwania związane z nową szkołą, a ścieżki życia, na które wkraczacie, prowadziły tylko do sukcesów.

      Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu 

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

      Rok szkolny 2020/2021 przeszedł do historii. Nadszedł czas podsumowań i refleksji. Jak podkreśliła Pani dyrektor, miniony rok szkolny był specyficzny. Pandemia utrudniała normalne funkcjonowanie, ale pomimo trudności wywiązaliśmy się ze swoich zadań. Nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły mogą być z siebie dumni. Ten ostatni dzień przed wakacjami był okazją do nagrodzenia za wyniki w nauce, udział w konkursach oraz działalność na rzecz szkoły. Wszystkim gratulujemy i...do zobaczenia 1 września.

        

        

       

    • Już za parę dni, za dni parę weźmiesz plecak swój i gitarę…

      pisał Ludwik Jerzy Kern. W przeddzień wakacji uczniowie klasy I LTF wybrali się na wycieczkę do Śląskiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie – zielonych płuc, czarnego Górnego Śląska. Budowę parku rozpoczęto w 1951 roku z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i jego imię też nosi. Jest usytuowany w samym sercu aglomeracji śląskiej zajmuje obszar ponad 600 ha. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji. Żarnowiecka młodzież mogła zwiedzić Stadion Śląski i zapoznać się z jego historią oraz poznać aktualne rozwiązania, co w bardzo profesjonalny sposób przedstawiła Pani Jola.

                  Następnym punktem wycieczki był przejazd odnowioną ELKĄ – kolejką linową – ze stacji Stadion Śląski do Wesołego Miasteczka. Podczas podróży można było podziwiać piękno i ogrom parku.

                  Ostatnią atrakcją była wizyta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, który uruchomiony został w 1954 roku. Znajduje się w nim ponad 2200 zwierząt, przedstawiających 280 gatunków z całego świata.

                  Jeszcze tylko odbiór świadectw i

      ...pożegnania kilka słów, Pitagoras, bądźcie zdrów, do widzenia wam, canto cantare...

       

       

    • 18-go czerwca 2021 uczniowie ZS CKR w Żarnowcu, wzięli udział w wycieczce programowej do Słupi, gdzie uczestniczyli w Dniach Pola organizowanych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi.
      https://slupia.coboru.gov.pl/index.aspx

      Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi, pow. jędrzejowski, została zorganizowana w 1955 oku przy tamtejszym PGR i do 1957 roku działała jako jednostka budżetowa. Zarządzeniem Ministra Rolnictwa z 24 czerwca 1957 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach przejęło 111.95 ha położonych w Słupi na cele działalności doświadczalnej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian, którą powołano uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej- Wydział Rolnictwa i Leśnictwa w Kielcach w 1957 roku.

      W tym okresie w województwie Kieleckim powołane zostały jeszcze trzy stacje doświadczalne:

      - Wojciechowice - w powiecie opatowskim powołana w 1953 roku reprezentowała gleby brunatne wytworzone z lessu głębokiego, II klasa bonitacyjna.
      - Łaziska - w powiecie szydłowskim, powołana w 1952 roku, reprezentowała gleby bielicowe, IV klasy bonitacyjnej.
      - Sielec - w powiecie kazimierskim, powołana w 1954 roku, doświadczenia zakładano na glebach żyznych- czarnoziemach zdegradowanych pochodzenia lessowego, I i II klasy bonitacyjnej.

      Stacje te działały do 1993 roku, kiedy to z powodu ograniczeń środków finansowych na działalność statutową oceny odmian zostały zlikwidowane.

      Zarządzeniem Nr. 163 Ministra Rolnictwa z 27 pażdziernika 1961 roku, Wydział Rolnictwa i Leśnictwa Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa wyznaczył Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi na Wojewódzką Stację Oceny Odmian i zlecił jej jednocześnie wykonywanie funkcji prowadzącej w stosunku do pozostałych stacji. Funkcję tę pełniła do 1975roku.

      Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi jako gospodarstwo pomocnicze COBORU , zgodnie z Zarządzeniem Ministra Finansów z 20 kwietnia 1967 roku, działała od 1 stycznia 1970 roku do 31 grudnia 2010 roku.

      Od 1 stycznia 2011 roku Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi działa jako Oddział Terenowy Agencji Wykonawczej COBORU, zgodnie z : art. 1 ust. 4. Ustawy z dnia 25 listopada 2010 roku ( Dz.U. Nr. 239 poz. 1591), Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 grudnia 2011 roku ( Dz. U. Nr. 254. poz. 1708) oraz Zarządzeniem Nr.4/ 2011 Dyrektora COBORU z dnia 5 stycznia 2011 roku.

      Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi prowadzi doświadczenia z roślinami rolniczymi na rędzinie o podłożu marglowym, należącej do III klasy bonitacyjnej. Jest tu więcej opadów niż w pozostałych rejonach województwa. W latach 1960-66 średnia norma wynosiła 733mm, natomiast od 1967 do 2010 opady zmniejszyły się do 594mm. Jednocześnie średnia temperatura roczna temperatura z 6.8°C wzrosła do 7.7°C.

      Od roku 1999 Stacja uczestniczy w Programie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego , przekształconego od roku 2004 w Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze oraz pełni rolę stacji koordynującej PDOiR w województwie świętokrzyskim.

        • Uczniowie zakładają rabatę ziołowo-kwiatową

        • W upalny czerwcowy dzień uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Aleksandry Antończak i Beaty Karbownik przystąpili do zakładania na placu przy szkole rabaty podwyższonej, którą bardzo trafnie nazwali „bio-ogródkiem”. Bardzo starannie przygotowano podłoże, wykorzystano tutaj dostępne materiały organiczne takie jak liście, gałęzie, słomę, obornik i kompost. Wpłynie to na wytwarzanie próchnicy w glebie, pojawienie się pozytywnych mikroorganizmów i dżdżownic. Uczniowie klasy drugiej mechanizacji rolnictwa i agrotroniki przy użyciu odpowiednich narzędzi oczyścili i przesiali przywiezioną ziemię. Przy sadzeniu roślin swoje umiejętności ogrodnicze zaprezentowały uczennice klasy drugiej weterynarii. Zasiały koper, pietruszkę, czarnuszkę i słoneczniki. Na rabacie zastosowano uprawę współrzędną, obok warzyw i ziół rosną także rośliny ozdobne. Wzajemne oddziaływanie roślin na siebie przyniesie pozytywny efekt w postaci dorodnych plonów i obfitości roślin, ale o tym przekonamy się za kilka tygodni.

          Uprawa na rabatach podwyższonych ma wiele zalet, zapewnia sprzyjające warunki do wzrostu roślin, porządkuje przestrzeń w ogrodzie, ułatwia pielęgnację roślin, ale wymaga częstego podlewania szczególnie w upalne dni.

           

           ►  https://youtu.be/x9YgC1hGBzc

        • Szkolenie z systemów GPS

        •             W poniedziałek 14-go czerwca 2021 uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu na zaproszenie Pana Bartłomieja Nędzy współwłaściciela firmy HBT z Kroczyc wzięli udział w szkoleniu dotyczącym wykorzystaniu w rolnictwie najnowocześniejszych systemów GPS, oraz zdalnego ustawiania parametrów pracy i diagnozowania usterek ciągników rolniczych marki Deutz-Fahr.

          Szkolenie w profesjonalny ale za razem przystępny sposób przeprowadzili przedstawiciele firmy Same Deutz-Fahr Polska, Sp. z o.o. ,Panowie Jarosław Figurski i Rafał Jarmuła.

          Po części teoretycznej uczniowie mogli samodzielnie testować najnowszy ciągnik rolniczy Deutz Fahr  Serii 8, którym praca i jazda pozostawia niezapomniane wrażenia.

          Na zakończenie wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali firmowe gadżety. Uczniowie zostali również zaproszeni do fabryki i muzeum Deutz-Fahr Country, które mieści się w miejscowości Lauingen w Bawarii.

          ► https://youtu.be/KLWb-PjoHTw

    •                    9 czerwca gościliśmy w naszej szkole Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Pana Grzegorza Pudę. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców. Wspólnie dzieliliśmy się refleksjami na temat edukacji rolniczej, jej przyszłości, a także nad rozwojem polskiej wsi. Uczniowie wraz z Ministrem wymienili poglądy w ważnych kwestiach dotyczących rolnictwa oraz uzyskali odpowiedź na nurtujące ich problemy wsi. Spotkanie przebiegało w miłej, spontanicznej atmosferze. Minister w rozmowie podsumowującej podkreślił znaczne zaangażowanie kadry w rozwój szkoły oraz jej atrakcyjność i nowoczesność. Ponadto docenił, iż uczniowie wiążą przyszłość ze swoim środowiskiem, pracą w rolnictwie oraz żywo interesują się problemami wsi.

                                                            

        • Genialne Szkoły Na Mapie

        • Z przyjemnością informujemy, że nasze zgłoszenie do projektu Geniallne Szkoły zostało rozpatrzone pozytywnie, dzięki czemu szkoła znalazła się na ogólnopolskiej mapie innowacyjnych placówek, które wykorzystują nowoczesne technologie do swoich działań edukacyjnych oraz promocyjnych. 

           

    • Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym naszej szkoły,

      który pojawił się w kwietniu na łamach jura24.pl

      Szkoła w Żarnowcu wzmacnia krajową gospodarkę

      https://jura24.pl/blog/2021/04/29/jak-zostac-nowoczesnym-rolnikiem/

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Weź udział w ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i przyślij nam swój film. Pokaż jak zmienia się polska wieś.

      List_intencyjny_Ministra_RiRW_-_do_Uczniow_i_Dyrektorow_A_(2).pdf

      Zgłoszenia przyjmujemy do 6 września 2021 r. Szczegóły znajdziesz na stronie MRiRW, w zakładce konkursowej: www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi.

      Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne i wyróżnienia.

      Do kogo skierowany jest konkurs?

      Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe.

      Kategoria I

      Ta kategoria jest dla Ciebie jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi.

      Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.

      Kategoria II

      Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? To kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.

      Cel konkursu

      Czekamy na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.

      Celem konkursu ogłoszonego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.

      Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników, bądźmy solidarni z rolnikami.

      Drodzy Rolnicy! Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 6 września 2021 r.

       

    • WSZYSTKIM  DZIECIOM

      TYM MAŁYM I TYM DUŻYM

              ŻYCZYMY SAMYCH RADOSNYCH CHWIL...      

       

      • Sukces naszych uczniów w konkursie matematycznym   

      • 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur.

        Uczeń klasy pierwszej Kacper Chabior zajął I miejsce w powiecie,

        Kangur Matematyczny to konkurs międzynarodowy. Wywodzi się z Australii, a w Europie został rozpropagowany przez francuskich matematyków. W Polsce odbywa się od 1992 r., a jego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych . Sprawdza przede wszystkim spryt matematyczny. Od umiejętności liczenia bardziej liczy się logiczne myślenie.

        Każdego roku bierze w nim udział ponad 300 tys. polskich uczniów w różnych kategoriach wiekowych.

        Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy sukcesu.

         

    • Erasmus+       

      Pierwsze koty za płoty 

      Sobotni dzień rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych z Tutorem. Następnie zwiedziliśmy najbliższa okolicę. Odwiedziliśmy bazarek z lokalnymi produktami. Czas poobiedni został spędzony na spacerach i leniuchowaniu na plaży.

             

       

    • TY + ZSCKR w Żarnowcu = SUKCES

       

               Wielkimi krokami zbliżają się wakację i koniec roku szkolnego. Dla jednych jest to już czas odpoczynku a dla innych czas szkoleń zawodowych i staży zawodowych które realizuje ZSCKR w Żarnowcu w ramach projektu   „Nasza jakość - Twoją szansą na rynku pracy - kształcenie zawodowe uczniów ZSCKR w Żarnowcu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.2. Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe uczniów dla poddziałania: 11.2.3. Wsparcie szkolnictwa zawodowego – konkurs. 

               Pomimo utrudnień wynikających z sytuacji epidemiologicznej szkolimy dalej i już w niedługim czasie zostaną zorganizowane kursy:

       1. KURS OPERATORA WÓZKA WIDŁOWEGO dla 15 osób w dniach od 04 – 06.06.2021

      2. KURS AUTO CAD dla 13 osób w dniach od 11 – 13.06.2021 

      3. KURS OPERATOR PROGRAMISTA CNC dla 13 osób w dniach od 18 – 21.06.2021

      4. KURS INSEMINACJI DLA BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ dla 10 osób w dniach od 28.06.2021 do 01.07.2021

      Również lipiec będzie pracowity dla 41 uczniów którzy zakwalifikowali się na staże zawodowe, które będą odbywały się u okolicznych pracowadwców.

       Nadchodzące wakacje będą zatem kolejny raz okazją do nabycia doświadczenia oraz uzyskania dochodów przez naszych uczniów.

                                                    

    • Nadszedł dzień wyjazdu na staż w ramach Erasmus+ do Hiszpanii.
      Po parutygodniowych przygotowaniach do wyjazdu na staż, 16 uczniów i 2 opiekunów wyrusza na dwutygodniowy pobyt do Malagi w Hiszpanii.
      Uczniowie odbyli przygotowanie językowe, pedagogiczne i kulturowe. Ze względów na obowiązujące przepisy sanitarne wszyscy uczestnicy wyjazdu zostali poddani testowi PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wszystkie wynik wyszły negatywne, zatem uczniowie i opiekunowie w ustalonym składzie rozpoczęli pakowanie i generowanie niezbędnych dokumentów, tj. bilety, kody QR i inne.
      Przed uczestnikami wyjazdu wielogodzinna podróż, która będzie składała się z dwóch etapów.
      Najpierw młodzież z opiekunami przejedzie spod szkoły w Żarnowcu na lotnisko we Wrocławiu. Ten odcinek przejadą nowym szkolnym busem, który w szkole wykorzystywany jest do przewożenia uczniów na praktyki i zawody lub szkolne wycieczki.
      Na lotnisku uczniów czeka odprawa i 3,5 godzinny przelot do Malagi w Hiszpanii.
      Na miejscu będą przed północą, gdzie hiszpański partner przetransportuje ich do miejsca zakwaterowania.
      Od poniedziałku uczniowie rozpoczną staż u hiszpańskich pracodawców. Podzieleni na dwuosobowe zespoły lub indywidualnie będą poznawali specyfikę pracy i zasady panujące w nowych miejscach. Jednocześnie będą doskonalili umiejętności językowe, gdyż językiem, w którym będą się komunikowali w miejscach stażu jest język angielski.
      Oczekiwanie na poznanie miejsc staży budzi w uczniach wiele emocji. Po rozpoczęciu stażu uczniowie będą dzielili się wrażeniami i opiniami na temat miejsc, do których zostali przydzieleni. Zapraszamy zatem do śledzenia fb, aby na bieżąco wiedzieć, jak radzą sobie w nowych warunkach.
      Zanim jednak nastąpi czas pracy, sobota i niedziela będą dniami wolnymi, dniami odpoczynku po podróży, relaksu i czasem zwiedzania Malagi.

           

        • 101 Rocznica Urodzin Jana Pawła II

        • Dziś, 18 maja, mija 101. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. – papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.

        •           NABÓR  2021/2022

        • Czekamy na Ciebie!

          Zostań uczniem ZSCKR w Żarnowcu

          Na rok szkolny 2021/2022 Zespół Szkół CKR planuje nabór do Technikum pięcioletniego w następujących zawodach: 

          - technik agrobiznesu

           - technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

           - technik weterynarii 

          - technik rolnik

           - technik żywienia i usług gastronomicznych

           

          Rodzaj czynności Termin w postępowaniu rekrutacyjnym

           

          Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami.

          od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r. do godz. 15.00

          Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje.

          od 25 czerwca do 14 lipca 2021 r. do godz. 15.00

          Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.

          do 14 lipca 2021 r.

          Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

          22 lipca 2021 r.

          Wydanie przez szkołę skierowania na badania lekarskie.

          od 17 maja 2021 r. do 26 lipca 2021 r.

          Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe − także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem**

          od 23 lipca do 30 lipca 2021 r. do godz. 15.00

           

          PODANIE DO PUBLICZNEJ WIADOMOŚCI PRZEZ KOMISJĘ REKRUTACYJNĄ LISTY KANDYDATÓW PRZYJĘTYCH I KANDYDATÓW NIEPRZYJĘTYCH DO SZKOŁY.

          2 SIERPNIA 2021 R. DO GODZ.14.00

           

           

           

    • 40 Rocznica zamachu na Jana Pawła II

                                          

      Jan Paweł II – „(ZA)ATAKOWANY”

      40 lat temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały. Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna walka o jego życie. Cały świat zwrócił swe oczy ku Stolicy Piotrowej i w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje?

      Prezentujemy Państwu pierwszą z sześciu animacji o Janie Pawle II z cyklu „(ZA)ATAKOWANY”. Te krótkie filmiki mają na celu przypomnieć Nam jak wielkim człowiekiem, autorytetem był Święty Jan Paweł II oraz jak swoją miłością i swoim słowem kruszył najtwardsze serca, mając wpływ na dzieje zapisane na kartach historii. Papież atakowany był kiedyś i atakowany jest dziś. Dlatego powinniśmy przez pamięć odłamywać to co zakłamane.

      Kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II mówi o zamachu z 13 maja 1981 roku: niektórzy obawiali się Jana Pawła II,  ponieważ uznano go za niebezpiecznego ze względu na głoszone przez niego przesłanie. Panowało wtedy przeświadczenie, że przyszłość należy do marksizmu, a komunizm rozprzestrzeniał się w Europie.  Jan Paweł II wszystko to odwrócił. Stwierdził, że przyszłość należy do solidarności międzyludzkiej, miłości, sprawiedliwości, wolności sumienia, człowieka i narodów.

      Poniżej link z animacją 

      http://wychowujmy.pl/

    • !!!  ZAPROSZENIE !!!

      Dla Wszystkich Ósmoklasistów

      Zapraszamy na wydarzenie na żywo, na którym zaprezentujemy działanie Systemu naboru elektronicznego. Podczas prezentacji opowiemy kandydatom jak wygląda tegoroczny harmonogram naboru, na co zwrócić szczególną uwagę. Przejdziemy również przez proces wyboru placówek oraz podpisywania elektronicznego wniosku pokazując na żywo działanie systemu.

      Wydarzenie rozpocznie się 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00, będzie trwać maksymalnie 90 minut. Webinarium jest darmowe i dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez żadnych ograniczeń. Webinar będzie udostępniony przez stronę rozprowadzającą, która przekieruje kandydatów na właściwe wydarzenie na serwisie YouTube.

      Adres strony rozprowadzającej:

      https://www.vulcan.edu.pl/akcjarekrutacja

       

        •  SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY POD HASŁEM

        • 1 czerwca 2021 r.

          Godz. 10.00

          ZSCKR w Żarnowcu

          Regulamin konkursu


          I. ORGANIZATOR KONKURSU:

          Zespół Humanistyczny (poloniści).

          II. CELE KONKURSU:

          ü  promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych

          i interpunkcyjnych języka polskiego,

          ü  kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych,

          ü  kształcenie umiejętności ortograficznej samokontroli,

          ü  rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

          III. ZASADY UCZESTNICTWA:

          ü  w konkursie biorą udział uczniowie klas I-III,

          ü  uczniowie zostają nagrodzeni za zajęcie I, II i III miejsca.

          IV. PRZEBIEG KONKURSU:

          ü  dyktando piszą uczniowie klas I-III,

          ü  tekst dyktanda obejmujący różne reguły ortograficzne wybierają nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie konkursu,

          ü  dyktanda sprawdza Komisja Konkursowa (poloniści) i ocenia zgodnie z ustalonymi kryteriami,

          ü  uczeń, który najlepiej napisze dyktando zostaje Mistrzem Ortografii.

          V. NAGRODY:

          ü  przyznanie dyplomów i upominków za zajęcie I, II, III miejsca,

          ü  wręczenie dyplomów oraz upominków odbędzie się w dniu zakończenia roku szkolnego.

           

    • Erasmus+ w ZSCKR w Żarnowcu

      Już za 3 tygodnie pierwsza grupa uczniów wyruszy do Hiszpanii w ramach realizacji projektu Erasmus+.
      16 uczniów klas I i II będzie zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności u partnera projektu w malowniczej Maladze. Dwutygodniowy pobyt na stażu będzie też okazją do zapoznania się z urokami i kulturą regionu.

      Wyjazd w obecnych warunkach nakłada na uczestników określone obowiązki i obostrzenia, jednakże po długim czasie izolacji stanowi obietnicę nie tylko podniesienia umiejętności zawodowych, ale też odbudowy relacji interpersonalnych.

      To pierwsza z czterech 16-osobowych grup młodzieży naszej szkoły, które wezmą udział projekcie. Kolejne wyjazdy zaplanowane są zaraz po wakacjach - na wrzesień/październik oraz ostatnie miesiące roku szkolnego.

      Zapraszamy na stronę ZSCKR w Żarnowcu, gdzie na bieżąco będziemy dzielić się doświadczeniami i wrażeniami ze stażu

         

         

    • Szanowni Państwo

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia emisji odcinka "Szkoła z Zawodem 2"

      TVP3, w której będzie można zobaczyć naszą szkołę.


      Numer odcinka: 40,41,42

      Data emisji: 14.05.2021 (piątek)

      Godzina emisji: 11:15

      Data emisji powtórki: 14.05.2021 (piątek)

      Godzina emisji powtórki: 17:15


      Film o naszej szkole zrealizowany przez TVP3.

      "Szkoła z zawodem" - to cykl filmów informacyjno - promocyjnych

      zrealizowanych przez TVP3 na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

      o zawodach, w których kształci się młodzież w szkołach rolniczych

      prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

       

    • Konkurs Zielona Pracownia 2021 rozstrzygnięty !!!

      Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął siódmą edycję konkursu „Zielona Pracownia’2021. Nasza szkoła otrzymała dotację na utworzenie zielonej pracowni w kwocie 40.000 zł.. 

      W tegorocznej siódmej edycji konkursu uczestniczyły 133 szkoły, z czego nagrodzono 61 najlepszych projektów. Nasz placówka zostało nagrodzona finansowo także we wcześniejszym konkursie „Zielona pracownia_projekt’2021”.

      Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Wnioski oceniano biorąc pod uwagę: pomysł na zagospodarowanie pracowni (wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę kreatywność, innowacyjność rozwiązań), różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.

       

    • MATURA  2021 - CZAS START !!!

      Wszystkim Maturzystom życzymy połamania piór....

      POWODZENIA 

    • Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego w ramach

      REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2021/2022.

      W tym roku oferujemy kierunki:

    • Święto Konstytucji 3 Maja

      3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

      Pomimo że dokument ten został podpisany 229 lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym  społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Kontytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

       

                 

    • Dzień Flagi Narodowej to stosunkowe młode święto, bo ma dopiero 17 lat. Dokładnie zostało ustanowione 12 lutego 2004 roku, po tym jak poseł Edward Płonka złożył 15 października 2003 roku poselski projekt o zmienia ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Na świętowanie narodowych barw zaproponował właśnie 2 maja, co nie jest przypadkiem, bo na ten dzień przypada też inne, ważne święto.

      Senat w poselskim projekcie zaproponował własne poprawki, które miały wysunąć inny symbol jako najważniejszy dla Polaków – godło. Sejm jednak odrzucił te poprawki i dzięki temu 2 maja świętujemy Dzień Flagi RP.

                 

      2 maja oprócz Dnia Flagi RP, obchodzone jest Święto Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Zostało ustanowione przez Sejm RP w dowód uznania dla dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tego dnia Polacy rozrzuceni na całym świecie mogą świętować swoją przynależność do ojczystego kraju.

        •             

        • 1 MAJA

          Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.

          W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

           

    • 30 kwietnia 2021 Pożegnaliśmy klasy IV……

       

       Szybko minęły cztery lata nauki w naszej szkole. W ciągu tego czasu stawaliście się mądrzejsi i dojrzalsi. Każdy z Was pozostawił tutaj cząstkę siebie. Wiele było tych wspólnych chwil, w czasie których zdobywaliście wiedzę, przeżywaliście swoje sukcesy, porażki, miłości, nawiązywaliście przyjaźnie.

       

      Życzymy Wam, aby ukończenie szkoły było dla Was pięknym początkiem wspaniałej drogi, abyście wierzyli we własne siły, spełniali swoje marzenia, rozwijali się zawodowo i wykorzystywali możliwości, które przed Wami się otwierają.

       

      Gratulujemy Wam osiągnięcia, jakim jest ukończenie szkoły

      i trzymamy za Was kciuki.

      Powodzenia na Maturze!

           

           

       

       

        • Nagłówek

        • Konkurs na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

          Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

          Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy na temat mediacji i zachęcić do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację – jedną z metod polubownego rozwiązywania sporu.

          Jury pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Przyznają ją internauci, głosując za pośrednictwem Facebooka.

          Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. 

          Prace laureatów pojawią się także w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo. Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji.

          Na zwycięzców czekają: tablet, aparaty instax oraz słuchawki bezprzewodowe.

          Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie (poniżej).

           

          Biuro Komunikacji i Promocji
          Ministerstwo Sprawiedliwości

          Regulamin_konkursu_(1).pdf

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

        •  

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

          Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés[potrzebny przypis]. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

          W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

           

          „Czytanie rozwija rozum młodzieży,

          odmładza charakter starca,

          uszlachetnia w chwilach pomyślności,

          daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

          [Cyceron]

           

          Róża – symbol Światowego Dnia Książki

        • KANGUR MATEMATYCZNY

        • 22 Kwietnia 2021 o godzinie 9:00 

          czworo uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu 

          "Kangur Matematyczny 2021"

          Trzymamy kciuki i powodzenia...yes

        • 22 KWIETNIA – DZIEŃ ZIEMI

        • 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.

          Szczypta historii – o narodzinach ruchu ekologicznego

          Musimy odbyć podróż do zbuntowanych Stanów Zjednoczonych końca lat 60-ych XX wieku, szalonej ery Jimi’ego Hendrix i Janis Joplin, ogarniętej od kilku lat protestami przeciwko wojnie w Wietnamie. Nucąc pieśni Johna Lennona, wielu młodych Amerykanów wierzyło, że możliwy jest lepszy świat tu i teraz. Chcieli żyć naturalnie, w pokoju, braterstwie. Jednocześnie kwestie ekologicznie nie były tematem doniesień prasy i codziennych rozmów, klasa średnia uciekała wielkimi samochodami do domów poza miastem, a nielimitowany fetor fabryk uchodził za zapach dobrobytu.

          Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.

          Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza. W następnej dekadzie żądania ruchu przyniosły konkretne efekty, uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

          Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.

          W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne, organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagali się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

          Z tej okazji wspólnie z Ministerstwem Klimatu zapraszamy na wirtualne spotkanie „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych z ekspertami i wideoczacie. Zapraszamy do udziału!

          22 kwietnia o godz. 11:40 zapraszamy na stronę www.dzienziemiwmk.pl Na tej stronie znajdzie się instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania. Podczas spotkania odbędzie się wideoczat z ministrem Michałem Kurtyką oraz warsztaty on-line:

          • z dr. Mariuszem Gogólem („Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje”)
          • dr. Tomaszem Rożkiem (wykład: „OZE. Skąd mamy prąd?”).
          • Szymonem Chałupką (twórca kanału „Filmujemy!”), który wyjaśni jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film.



      • Nasza szkoła kolejny raz pozyskała środki finansowe – tym razem w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

        Projekt „Mobilność międzynarodowa dla sukcesu zawodowego” rusza od 01.09.2020r. i kierowany jest do 64 uczniów ZS CKR w Żarnowcu.
        • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

        • W 1940 roku prawie pół miliona Żydów z Warszawy i okolic Niemcy zamknęli w otoczonym murem getcie. Tam umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i egzekucji. Dwa lata później Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji, a 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta. Nie spodziewali się, że napotkają opór ze strony kilkuset młodych ludzi, którzy stanęli do walki. Powstanie trwało miesiąc, ale bohaterstwo i odwaga uczestników podziwiane są do dziś.

          W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, już po raz dziewiąty poprowadzi społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. 

      •                           Święto Chrztu Polski

      •                 

        Święto Chrztu Polski zostało ustanowione w 2019 - 22 lutego

        Sejm uchwalił ustawę, na mocy której 14 kwietnia stał się nowym świętem.

        •       13 kwietnia obchodzimy             Dzień Pamięci Ofiar                    Zbrodni Katyńskiej

        • Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD, jest to jedno
          z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

    • Wyniki egzaminu zawodowego styczeń/luty 2021

       

      31 marca 2021 r. od godziny 10.00 w PORTALU ZDAJĄCEGO dostępne będą wyniki Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie 

      dla osób przystępujących do w/w egzaminu w Sesji styczeń/luty 2021.

      Wobec powyższych  link aktywacyjny oraz login użytkownika, umożliwiających zalogowanie się do PORTALU ZDAJĄCEGO zostaną przesłane zdającym na ich e-maila.

      Uczeń/Słuchacz/Absolwent po zalogowaniu się do PORTALU ZDAJĄCEGO:

      • Wybiera z menu ZMIANA HASŁA w celu utworzenia nowego hasła
      • Wybiera z menu EGZAMINY w celu uzyskania informacji o terminach i wynikach swoich egzaminów

      Osoby, które będą miały problemy z odczytaniem wyników w PORTALU ZDAJACEGO mogą je uzyskać tylko telefonicznie  u kierownika praktycznej nauki zawodu (tel. 692470075) dnia1 kwietnia w godzinach od 8.30 do 12.00 po wcześniejszej weryfikacji tożsamości. Świadectwa potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zdający odbierają  w szkole w terminie podanym przez dyrektora szkoły, nie wcześniej niż 8 kwietnia 2021 roku.

       

        •             APEL O POMOC

        • POMOC DLA KINGI !!!

          Szanowni Państwo,

          Drodzy Rodzice i Uczniowie

          Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu zwracają się z gorącą  prośbą i apelem do Państwa o pomoc w leczeniu i rehabilitacji naszej uczennicy Kingi.

        •  Światowy Dzień Wody

        •  22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 1992. Nasza szkoła wzięła udział w tegorocznej akcji pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”.


          Celem akcji jest szerzenie 
          świadomości o tym, że:
           - dost
          ęp do czystej wody to prawo człowieka,
           - na 
          świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
           - jeste
          śmy za to współodpowiedzialni,
           - oszcz
          ędzanie wody to za mało.

          W klasach zostały przeprowadzone lekcje tematyczne. Najpierw uczniowie  obejrzeli animacje edukacyjną „Oszczędzanie wody to za mało” przygotowaną rzez PAH, potem mieli okazje zobaczyć w oryginale pouczający film World's Water Crisis przedstawiony przez Netflix (https://youtu.be/C65iqOSCZOY). Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy, o których nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Na przykład, dla wyprodukowania jednego kilograma czekolady potrzeba ponad 17000 litrów wody, a dla produkcji jednego hamburgera  - 6650 litrów. Po burzę mózgów na temat możliwości oszczędzania wody młodzież, korzystając z Personal water footprint calculator, zmierzyła  się z obliczeniem własnego śladu wodnego. Wyniki  okazały się zaskakujące: uczeń naszej szkoły zużywa średnio trzy razy mniej wody niż jego rówieśnik w USA!

          Na koniec utrwaliliśmy nowo zdobyte wiadomości  poprzez quiz na platformie Kahoot.

          Każdy może w mniejszym lub większym stopniu mieć wpływ na to, jak gospodaruje wodą. Przede wszystkim trzeba bardziej świadomie dokonywać swoich wyborów, m.in. poprzez: sprawdzanie gdzie i w jakich okolicznościach zostały wyprodukowane rzeczy, które kupujemy, picie wody z kranu zamiast tej w butelce plastikowej, wybieranie jedzenia, ubrań i transportu, które zużywają mniej wody. Wiedza na temat faktycznej ilości wody zużywanej w całym systemie produkcji i łańcuchu dostaw może pomóc nam podejmować działania w kierunku rozwiązania tego problemu. Możemy odegrać ważną rolę w dążeniu do lepszego zarządzania zasobami wody!

        •            GRATULACJE !!!

        • Gratulacje należą się sześciu uczniom naszej szkoły, którzy przystąpili do ogólnopolskiego konkursu matematycznego „Sapere Aude”.

          Kinga Sochacka, Kamil Błaszczyk, Piotr Kowalik, Krystian Omyła, Nataniel Kyrcz i Mateusz Golik, to odważni uczniowie, którzy postanowili stawić czoło stereotypowi, jakoby matematyka była nieprzyjazną dziedziną i w miniony wtorek tj. 19.03.2021r. przez godzinę zmagali się z 20 zadaniami pierwszego etapu konkursu.

          Z wyników, które właśnie wpłynęły od organizatora konkursu wynika, że nasi uczniowie nie tylko zakwalifikowali się do kolejnego etapu, ale osiągnęli wyniki wyższe od średniego wyniku uzyskanego przez pozostałych uczestników.

          Niezmiernie się cieszymy, jesteśmy dumni i trzymamy kciuki za udział w drugim etapie (półfinale), który ma się odbyć 20.04.2021r.

        • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

        • Już po raz dziewiąty zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie.

          W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

          Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

          Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski. By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

          §  Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja, widoczna także powyżej)
           

          §  Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce
           

          §  Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia)
           

          §  Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikujemy 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile
           

          §  Możecie także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania.

        • Przyjaźń Polsko - Węgierska

        • Historia wielokrotnie krzyżowała ścieżki Polaków i Węgrów. Legiony Polskie walczyły w Powstaniu węgierskim w 1849 roku. Węgrzy oferowali pomoc Polsce w wojnie polsko-bolszewickiej. Pomimo stania po dwóch stronach konfliktu w czasie II wojny światowej Węgrzy oświadczyli, że “nie są skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce” pozostając wierni naszemu narodowi. W czasie Powstania warszawskiego Węgrzy zaoferowali przejście na stronę polskich powstańców. Przyczyną Powstania węgierskiego w 1956 roku było poparcie węgierskich studentów dla wydarzenia Poznańskiego Czerwca. Po wybuchu Powstania węgierskiego Polacy masowo oddawali krew dla rannych Węgrów, na terenie całego kraju odbywała się też zbiórka leków. Więź łączącą oba narody ilustruje przysłowie: “Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”.

        • Dzień Świętego Patryka

        •  Jak co roku 17 marca obchodziliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje tematyczne, celem których było przybliżenie uczniom kultury, zwyczajów i tradycji Irlandii oraz doskonalenie umiejętności pracy indywidualnej i grupowej. Po obejrzeniu filmików i rozwiązaniu kart pracy, uczniom udało się rozwiązać trudne zadania ze wszystkich misji tęczy Leprechauna i otrzymać upragniony garniec złota w Escape Room na platformie Genially. Z pomocą aplikacji Quizizz wśród uczniów klas pierwszych rozstrzygnięto klasowy konkurs wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku, zwycięzcom nadano tytuł Expert of Ireland: Kl. IMTP – Milena Adamczyk Kl. ILTF – Angelika Pazia Kl. IBT – Mateusz Grela Na koniec nabytą wiedze utrwaliliśmy w walce drużynowej na platformie Baamboozle, która pokazała, że wiedza jest bardzo ważna, ale szczęście też ma duże znaczenie    Obchody Dnia Świętego Patryka to doskonała okazja do przybliżenia uczniom historii, tradycji i zwyczajów jednego z państw anglojęzycznych. W taki dzień, jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy „ każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”. Serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursach! 

        •          KONKURS

        • Ogólnopolski Konkurs Matematyczno-Plastyczny

          „Zarazić Matematyką”

          Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki przy wsparciu “WOM” w Katowicach pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

          Jak?

          Wykonaj własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich) pracę plastyczną na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej), w formacie A4 lub A3 na temat „Zarazić matematyką”

          Kiedy?

          Do 10 kwietnia 2021r. dostarcz swoją pracę do szkoły.

          Co dalej?

          W szkolnym etapie komisja wybierze jedną pracę i zgłosi ją do finału ogólnopolskiego.

          Do 11 czerwca 2021r. zostanie ogłoszona lista laureatów. Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy i nagrody. Zwycięskie prace zostaną wyeksponowane podczas XXX Krajowej Konferencji SNM w 2022 roku.
           

          Celami konkursu są:

          - Popularyzacja matematyki i pokazywanie jej obecności w otaczającym nas świecie.

          - Propagowanie i rozwijanie aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

          - Rozbudzanie twórczej inwencji dzieci i młodzieży oraz kształtowanie samodzielnego i kreatywnego myślenia.

          - Rozwijanie umiejętności prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń

          Dodatkowych informacji udziela Iwona Dyszkiewicz.

          Regulamin konkursu: https://drive.google.com/file/d/1nBioAVwHk_rxHF5eJ1MwG-yzson0Cu08/view

          Oświadczenie uczestnika https://drive.google.com/file/d/18PI0znkyLe4oQuxT6wEwV6zVcsql6g2h/view

        • Konkurs ZielonaPracownia_Projekt’2021 rozstrzygnięty !!!

        •      W tegorocznej edycji konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2021” szkoły z województwa śląskiego mogły uzyskać nawet 10 tys. zł. Do WFOŚiGW w Katowicach wpłynęły 173 projekty. Jury wytypowało 50 laureatów. Prace oceniano biorąc pod uwagę: pomysł na zagospodarowanie pracowni, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu jest jednym z laureatów.

        • MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO

        • Mural w twojej okolicy może opowiadać o bohaterstwie, sile i odwadze naszych żołnierzy, dawniej i dziś. Ministerstwo Obrony Narodowej w 22 rocznicę wejścia Polski do NATO ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem "MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Dzięki konkursowi można otrzymać dofinansowanie na działania patriotyczno-edukacyjne i mural. Na realizację zadań MON zaplanowało w sumie 1.500.000 zł.

          MURALE

          Mural, nie mniejszy niż 3 metry szerokości i 3 metry wysokości, powinien zostać wykonany techniką zapewniającą 5-letnią trwałość i odporność na zmywanie. Należy dołączyć dokument potwierdzający, że wnioskodawca ma prawo przez co najmniej 5 lat do korzystania z powierzchni, na której powstanie mural. Miejsce w przestrzeni publicznej musi być godne dla upamiętnienia bohaterów i wydarzeń. Na muralu powinno być widoczne logo Ministerstwa Obrony Narodowej. Wnioski o dofinasowanie powinny zawierać m.in. opis planowanych działań patriotyczno-edukacyjnych, takich jak np. uroczystość odsłonięcia muralu połączona z prelekcją historyczną, okolicznościową wystawą, koncertem itp. Projekt muralu trzeba wkleić w ramkę formularza oferty.

          ALE HISTORIA

          Murale mogą przedstawiać polskie wojska, od średniowiecza po współczesność. Tematem muralu mogą być wydarzenia lub postaci, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie państwa polskiego, na walkę o niepodległość i suwerenność Ojczyzny. Mural może przedstawiać ważne dokonania Sił Zbrojnych RP i żołnierskich pokoleń. Lokalne społeczności mogą na muralu upamiętnić swoich lokalnych bohaterów walk o niepodległość, a także współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego.  

          KTO? 

          Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Każdy z nich może złożyć maksymalnie 2 oferty.

          KIEDY? 

          Wnioski należy składać do 30 kwietnia 2021 r. Realizacja zadań planowana jest od 21 czerwca do 30 listopada 2021 r. 
          Szczegóły można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. 

          Otwarty Konkurs Ofert nr ew. 05/2021/WD/DEKiD - Ministerstwo Obrony Narodowej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

          • ANDRZEJKI:)

            Andrzejki to tradycja ludowa, dzień kiedy wszyscy sobie wróżymy i z wielką ciekawością spoglądamy na to, co przyniesie nam przyszłość Zgodnie z tą tradycją przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla nas najpopularniejsze wróżby. Dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli cieszyły się ciasteczka z wróżbami, które przygotowały klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Pani Marzeny Szwej

          • Lekcje z "ZUS"

            W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady „ Warto Wiedzieć Więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”.
            Etap szkolny Olimpiady jest podsumowaniem projektu edukacyjnego ”Lekcje z ZUS”, który już od lat realizowany jest w ZSCKR w Żarnowcu.

          • Dary dla Schroniska "RAFIK"

            Dnia 24.11.2023 r. nastąpiło przekazanie do Schroniska dla Zwierząt „RAFIK” w Bolesławiu darów rzeczowych, które zostały zebrane w wyniku zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu Światowego Tygodnia Zwierząt. Były to: karmy dla psów i kotów, smycze, obroże, legowisko, akcesoria dla zwierząt. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej akcji bardzo dziękujemy.

          • Konkurs "Bezpiecznie do celu"

            24.11.2023. W miniony piątek w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych "Bezpiecznie do celu". Konkurs ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci poruszających się po drodze. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, której przedstawiciele, na co dzień funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pełniki rolę sędziowskie.

        • Konkurs na najlepszy scenariusz lekcji na temat statystyki i Powszechnego Spisu Rolnego 2020

        • zapewne wiecie, rok 2020 jest rokiem Powszechnego Spisu Rolnego. Z tej okazji przygotowaliśmy Konkurs dla nauczycieli pt.: „Statystycznie, najlepszy scenariusz” na najlepszy scenariusz zajęć lekcyjnych promujący Statystykę oraz Powszechny Spis Rolny 2020. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy na temat Powszechnego Spisu Rolnego 2020 i statystyki publicznej wśród nauczycieli i uczniów oraz rozpowszechnianie informacji dotyczących Powszechnego Spisu Rolnego. Zapraszamy do udziału, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.

          Konkurs trwa do 30 listopada br.

          Regulamin konkursu znajdziecie Państwo na stronie https://spisrolny.gov.pl/konkursy

          • ANDRZEJKI:)

            Andrzejki to tradycja ludowa, dzień kiedy wszyscy sobie wróżymy i z wielką ciekawością spoglądamy na to, co przyniesie nam przyszłość Zgodnie z tą tradycją przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla nas najpopularniejsze wróżby. Dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli cieszyły się ciasteczka z wróżbami, które przygotowały klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Pani Marzeny Szwej

          • Lekcje z "ZUS"

            W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady „ Warto Wiedzieć Więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”.
            Etap szkolny Olimpiady jest podsumowaniem projektu edukacyjnego ”Lekcje z ZUS”, który już od lat realizowany jest w ZSCKR w Żarnowcu.

          • Dary dla Schroniska "RAFIK"

            Dnia 24.11.2023 r. nastąpiło przekazanie do Schroniska dla Zwierząt „RAFIK” w Bolesławiu darów rzeczowych, które zostały zebrane w wyniku zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu Światowego Tygodnia Zwierząt. Były to: karmy dla psów i kotów, smycze, obroże, legowisko, akcesoria dla zwierząt. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej akcji bardzo dziękujemy.

          • Konkurs "Bezpiecznie do celu"

            24.11.2023. W miniony piątek w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych "Bezpiecznie do celu". Konkurs ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci poruszających się po drodze. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, której przedstawiciele, na co dzień funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pełniki rolę sędziowskie.

    • Lorem ipsum...
    • Librus Synergia
      • Rekrutacja - KKZ

      •  Dokumenty

        Wniosek_kkz_2023_(1).doc

        Regulamin_Rekrutacji_KKZ_2023-2024.pdf

         

        SKIEROWANIE NA BADANIA LEKARSKIE - dostępne w szkole

        PROSZĘ WYPEŁNIĆ DRUKOWANYMI LITERAMI

        ROLNIK - ROL.04 - SKIEROWANIE NA BADANIE LEKARSKIE - KANDYDAT WYKONUJE BADANIA WE WŁASNYM ZAKRESIE (SZKOŁA NIE POKRYWA KOSZTÓW BADAŃ) U LEKARZA MEDYCYNY PRACY

        TECHNIK ROLNIK - ROL.10 - SKIEROWANIE NA BADANIE LEKARSKIE - KANDYDAT WYKONUJE BADANIA WE WŁASNYM ZAKRESIE ( SZKOŁA NIE POKRYWA KOSZTÓW BADAŃ) U LEKARZA MEDYCYNY PRACY

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • SIEW NAWOZÓW AZOTOWYCH Z KLASĄ 2B4L

      NA POLU ZSCKR W ŻARNOWCU NA PSZENŻYCIE OZIMYM

    • Logowanie

    • Biuletyn informacji publicznej
    • Godziny dzwonków

      Sobota 02.12.2023
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 1133441
    • Znajdziesz nas na