• II ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”.

     • Weź udział w II ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”!

      W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest Organizatorem konkursu, zapraszamy do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i prześlij swój film do Organizatora konkursu. Pokaż, jak zmienia się polska wieś.


      Jak się zgłosić?

      Formularze zgłoszenia są przyjmowane do 28 września 2022 r., a filmy do 30 września 2022 r. Szczegóły znajdziesz na stronie MRiRW oraz na stronach Partnerów konkursu – ARiMR i KOWR:

      www.gov.pl/web/rolnictwo/ogolnopolski-konkurs-filmowy-swiat-sie-kreci-wokol-wsi

      https://www.gov.pl/web/arimr/wszystkie-aktualnosci

      https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci

      Do kogo skierowany jest konkurs?

      Konkurs skierowany jest do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 40 roku życia. W ramach konkursu przewidziane są 2 kategorie wiekowe:

      • Kategoria I – Ta kategoria jest dla Ciebie, jeżeli masz od 16 do 25 lat i mieszkasz na wsi. Pokaż nam swoją wieś widzianą z Twojej perspektywy. Zaprezentuj swoją okolicę jako miejsce do życia i rozwoju zawodowego oraz podziel się swoimi planami na przyszłość. Opowiedz, jak widzisz siebie na wsi za kilka lat.
      • Kategoria II – Jesteś młodym rolnikiem w wieku do 40 lat? Ta kategoria właśnie dla Ciebie. Podziel się swoją historią, pokaż nam swoje osiągnięcia i determinację w rozwijaniu swojego gospodarstwa, poprawie jego konkurencyjności na rynku – z wykorzystaniem środków unijnych.

      Cel konkursu

      Organizator czeka na filmowe opowieści o życiu na wsi, które staną się inspiracją dla innych młodych ludzi.

      Celem konkursu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Dzięki tej inicjatywie przekonamy się, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to człowiek wszechstronny, który buduje swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych.

      Nasz ogólny dobrostan zależy od efektów ciężkiej pracy rolników.

      Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie! Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne oraz upominki rzeczowe.

     • Matura 2022

     • Tegoroczni maturzyści mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki, które są dla naszej szkoły satysfakcjonujące. Absolwenci ZS CKR w Żarnowcu uplasowali się w powiecie na drugim miejscu w rankingu zdawalności matury na poziomie technikum. Jest to bardzo dobry wynik, który po sesji poprawkowej w sierpniu jeszcze może się poprawić. Maturzystom życzymy mądrych wyborów, dostania się na wybrane uczelnie i spełnienia życiowych planów.

      Tekst: A.Hajduga

      Zdjęcie: photo_Pawel / Getty Images

      Matura 2022 - ogólnopolskie wyniki

     • Ekologia w szkolnym ogrodzie

     • Rok szkolny dobiegł końca, a więc czas na podsumowanie innowacji pedagogicznej „Ekologia w szkolnym ogrodzie”. Uczniowie klas drugich technikum agrobiznesu, technikum rolniczego i technikum żywienia, podejmowali działania, które miały na celu pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat uprawy ekologicznej i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie.

      W październiku ubiegłego roku młodzież przygotowała podwyższoną grządkę, którą napełniła bogatym organicznym podłożem, a następnie posadziła rośliny cebulowe m.in. tulipany, czosnki ozdobne, hiacynty, żonkile, krokusy. W lutym i marcu uczniowie zajęli się produkcją rozsady warzyw i jednorocznych roślin ozdobnych, począwszy od ich wysiewu przez pikowanie, a następnie wysadzanie na grządki. Posadzone zostały też ozdobne byliny, które uczniowie przynosili ze swoich ogrodów, kwitnienie niektórych z nich można już podziwiać.

      Aby rośliny ozdobne pięknie kwitły, a warzywa dawały dorodny plon potrzebują składników pokarmowych w postaci nawozów. W tym celu młodzież przygotowała nawozy ekologiczne z pokrzywy i skrzypu polnego, a dojrzewający na pryzmie kompost zostanie wykorzystany jesienią do ściółkowania i zasilania rabat. Ważnym działaniem podjętym w ramach innowacji był udział w konkursie Eko- projekty pod hasłem „Działamy dla natury”. Na konkurs przesłany został projekt rabaty przyjaznej zapylaczom. Innowacja zakończyła się, ale prace w ogrodzie szkolnym dalej będą prowadzone i na pewno powstanie jeszcze nie jedna kolorowa rabata.

     • II edycja konkursu dla młodzieży szkół rolniczych

     • Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym

      Organizatorem konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu

      we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      Celem konkursu jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów na temat rolnictwa ekologicznego

      i żywności ekologicznej. Zapraszamy do udziału w teście. Etap szkolny odbędzie się 12 września.

      Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i załączonymi materiałami.

      Osoba do kontaktu: Martyna Wójcicka, m.wojcicka@cdr.gov.pl, tel. 48 365 69 41

      Termin składania kart zgłoszenia szkoły do udziału w konkursie do 30 czerwca 2022 roku

      https://www.cdr.gov.pl/.../test-wiedzy-o-rolnictwie...

     • Spotkanie z naszym absolwentem- żołnierzem Wojska Polskiego.

     • Nasz absolwent, który przed dwoma laty ukończył edukację w zawodzie Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki przyjął zaproszenie na spotkanie w murach naszej szkoły. Podczas spotkania z młodzieżą zachęcał do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Przedstawił młodzieży warunki rekrutacji do służby, wskazał możliwości jej odbywania, określił obowiązki żołnierza oraz misję tej pracy. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała zarówno kwestii formalnych jak i różnych ciekawostek związanych z codzienną wartą. Nie zabrakło również pytań o osobiste odczucia żołnierza, aktualne wydarzenia wojenne oraz inne interesujące szczegóły. Liczymy, że spotkanie stało się inspiracją dla wielu naszych uczniów, aby zostać zawodowym żołnierzem.

     • Zajęcia terenowe w Stadninie Koni w Udorzu

     • W dniu 14.06.2022 młodzież z klasy 1 technikum weterynarii i technikum rolniczego wyruszyła na zajęcia praktyczne do stadniny koni w Udorzu. Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z działalnością stadniny, hodowlą ukierunkowaną na konie wierzchowe z predyspozycjami sportowymi - rasy małopolskiej i szlachetnej półkrwi.

      Uczniowie zapoznali się z zasadami chowu i pielęgnacji koni. Oglądali stajnie i boksy, wysłuchali wielu ciekawych informacji o hodowli koni. Młodzież poznała podstawowe zasady jazdy konnej oraz przybliżyła sobie najistotniejsze cechy tych wspaniałych zwierząt.

      Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, a pozyskana przez nich wiedza na pewno zostanie wykorzystana w przyszłości.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.