• Christmas Card Contest

     • W ramach tegorocznych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu wzięli udział w konkursie na własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną w języku angielskim „Christmas Card Contest”. Celem konkursu było popularyzowanie języka angielskiego wśród naszych uczniów oraz kształtowanie wrażliwości na tradycje świąteczne. Komisja konkursowa, dokonując trudnego wyboru, wzięła pod uwagę następne kryteria:

      • zgodność z tematem;

      • pomysłowość;

      • estetyka wykonania;

      • poprawność językowa;

      • samodzielność wykonania.

      A oto wyniki naszego konkursu :

      I miejsce: Kamil Marzec (kl. III LTF)

      II miejsce: Zuzanna Nawrot (kl. I PTM)

      III miejsce: Natalia Micuła (kl. I PTM).

      Gratulujemy serdecznie zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom!

      Viktoriya

     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • W dniach od 14 – 16 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Aniołki, pięknie ozdobione stroiki z naturalnych produktów, ręcznie malowane bombki choinkowe, ozdobne choinki, tradycyjne łańcuchy, kartki świąteczne

      i inne świąteczne dekoracje, wprowadziły nas w wigilijne klimaty Świąt Bożego Narodzenia… Twórcami świątecznego rękodzieła byli uczniowie oraz nauczyciele. Świątecznego nastroju dodały kolędy i pastorałki śpiewane przez uczniów. Zapachy pierników upieczonych przez uczniów przeplatały się z zapachem świeżej jodły, szyszek i suszonych pomarańczy wplecionych w stroiki bożonarodzeniowe. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i wszystkich pracowników naszej szkoły. Kupujący zachwycali się pomysłem oraz estetyką wykonania ozdób świątecznych. Bardzo dziękujemy wszystkim za dobre serce i zainteresowanie naszym kiermaszem.

     • WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

     • Święta już tuż, tuż, a więc przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ozdoby bożonarodzeniowej w formie przestrzennej. Konkurs miał na celu: - kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia; - pogłębianie wiedzy na temat symboliki związanej ze Świętami Bożego Narodzenia

      w obrzędowości ludowej; - rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów. W dniu 14 grudnia br. komisja w składzie : Ilona Podsiadło, Aleksandra Antończak, Joanna Witkowska, Beata Karbownik oceniła prace uczniów. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: oryginalność, pomysłowość oraz estetyka wykonania. I miejsce – Agata Sochacka kl. 4BTL

      II miejsce – Łucja Pasierbińska kl. 4BTL

      III miejsce – Kinga Borowiecka kl. III BT

      Wyróżnienie – Martyna Gajewska kl. III MTP

      Wyróżnienie - Klasa I BTA Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.

     • Wsparcie dla żołnierzy w Ukrainie

     • Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu nie pozostają obojętni na los Ukraińców walczących z rosyjskim okupantem. W ramach pomocy naszym sąsiadom dołączamy do akcji zorganizowanej przez naszą szkołę partnerską w Myrohoszczi, która uruchomiła zbiórkę włóczki i wełny dla robienia ciepłych skarpet dla żołnierzy ukraińskich walczących na pierwszej linii frontu.

      Każda niteczka to gest wsparcia i solidarności z bohaterskimi żołnierzami. Dzięki inicjatywie każdy może mieć realny wpływ na pomoc potrzebującym.

      Nie stój obok – dołącz do akcji. Czasu mamy niewiele: już przed świętami nasza zbiórka pojedzie na wschód. Więc jutro zabierz ze sobą włóczkę/skarpety do szkoły! Czekamy do czwartku 22 grudnia!!! Pamiętajcie dobro wraca

      Dziękujemy!

     • "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa"

     • Kinga Borowiecka, uczennica klasy III BT, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarnowcu.

     • „BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE 2022”

     • 20 grudnia 2022 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się Finał Szkolny konkursu dla uczniów szkół o profilu rolniczym „BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE 2022”. Wzięło w nim udział 19-stu uczniów i 3 uczennice. Po bardzo wyrównanych zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców: Pierwsze miejsce zajął Kamil Grela, drugie Piotr Grabowski a trzeci był Marcin Jamrozik. Po zakończeniu konkursu Pan Łukasz Duda, wręczył wyróżnienie przyznane przez dyrekcję Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Częstochowie dla Kacpra Chabiora za udział w konkursie: Moja Wizja Zero”. Wszystkim uczestnikom, a w szczególności wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

      https://www.facebook.com/watch/?v=450475863965685

     • GLEBA – gdzie zaczyna się żywność

     • 16-go grudnia został rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną związaną ze Światowym Dniem Gleby: „ Gleba – gdzie zaczyna się żywność. Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie ochrony gleb, wytwarzania zdrowej żywności oraz podniesienie świadomości młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych na problemy związane z powyższym. Obchody święta odbywały się pod patronatem FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa a całe przedsięwzięcie organizowane przez ZS CKR w Żarnowcu zostało oficjalnie zarejestrowane w wydarzeniach ONZ.

      https://www.fao.org/world-soil-day/worldwide-events/en/

      Po bardzo burzliwych obradach, komisja w skład której wchodzili dyrekcja i nauczyciele żarnowieckiej placówki postanowiła przyznać trzy równorzędne miejsca pierwsze oraz dwa wyróżnienia:

      1 miejsce zajęli:

      Kinga Stec

      Tomasz Cieślik

      Julia Traczyk

      Natomiast wyróżnieni zostali: Anna Molus oraz praca zespołowa którą wykonały Zuzanna Marcinkowska i Zuzanna Jakubczyńska.

      Wszyscy nagrodzeni są uczniami klasy 7 b, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie, których opiekunką jest Pani Monika Dudzińska.

      Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

      Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego apelu zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu. O terminie zostaną poinformowane zainteresowane osoby telefonicznie.

     • WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

     •  13 grudnia uczniowie klas trzecich udali się do Planetarium w Chorzowie, gdzie odbyli wędrówkę   po aktualnym niebie. Przypomnieli sobie prawa Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu              i lądowanie człowieka na Księżycu. Pokaz prezentował, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienie animacji i objaśnień.

     • Mikołajki 2022

     • Mikołajki na sportowo, to niepowtarzalna okazja do sportowej rywalizacji jak również świetnej zabawy!!!

     • ,,Tydzień Dobroci dla Zwierząt”

     • Jak co roku młodzież naszej szkoły przyłączyła się do akcji ,, Tydzień Dobroci dla Zwierząt”. Do akcji zaangażowała się młodzież całej naszej szkoły w rezultacie została zebrana karma dla zwierząt ze schroniska w rekordowej ilości 145 kg.

      Liderem w szkole została klasa 3BT zbierając 80 kg karmy,

      drugie miejsce klasa 2LPF – 40 kg karmy,

      trzecie miejsce klasa 1 LTF – 15.5 kg karmy.

      Młodzieży dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w zbiórce na rzecz potrzebujących zwierząt.

     • Światowy Dzień Gleby 05-12-2022

     • "Gdzie zaczyna się żywność" - pod takim tytułem w tym roku obchodzony był Światowy Dzień Gleby. W naszym okręgu po raz kolejny organizatorem uroczystości był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. W tym dniu uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Żarnowca mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach tematycznych związanych z glebą, które zorganizowali pracownicy naukowi UR. Podczas zajęć nie tylko teoretycznych ale również praktycznych młodzież mogła dowiedzieć się i zaobserwować jakie mikroorganizmy zamieszkują glebę, samodzielnie stworzyć z podanych próbek konkretny profil glebowy oraz pod mikroskopem obejrzeć różne rodzaje gleb i skały z których one powstaję. Główną atrakcją wyjazdu była wizyta w Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest to jedyne Muzeum w Polsce oraz jedno z nielicznych na świecie poświęcone glebom. Powstało w roku 2012 z inicjatywy prof. Stanisława Brożka i to właśnie Pan profesor osobiście prezentował jego zasoby oraz opowiadał historię powstania. Po ciężkim i pełnym wrażeń dniu uczniowie mieli okazję pospacerować wśród stoisk Jarmarku Bożonarodzeniowego zorganizowanego tradycyjnie na krakowskim Rynku Głównym.

     • Wycieczka programowa

     • Pierwszego grudnia uczniowie ZS CKR w Żarnowcu, kształcący się na kierunku technik rolnik, uczestniczyli w wycieczce programowej do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach. Celem wyjazdu było zapoznanie się z zakresem i zasadami działania ośrodka oraz specyfiką pracy.

      Ponadto młodzież mogła prześledzić całą drogę próbki glebowej: od przyjęcia w oddziale poprzez badania aż do wydania wyników. Wizyta zaowocowała ustaleniem wspólnych warsztatów, które wiosną odbędą się na terenie szkoły i szkolnego gospodarstwa, a których celem będzie pobieranie próbek glebowych.

     • Krajowy etap konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”

     • W dniach 29-30 listopada w Warszawie odbył się krajowy etap konkursu „Test wiedzy

      o rolnictwie ekologicznym”. Zdobywcą pierwszego miejsca został uczeń naszej szkoły Patryk Klimas.

      Udział w konkursie brali laureaci z 65 szkół rolniczych. Uczniowie mieli do rozwiązania 30 zadań testowych i dwa pytania otwarte. Patryk uzyskał aż 49 punktów na 50 możliwych.

      W drugim dniu spotkania omówione zostały „Walory produktów ekologicznych oraz możliwości ich sprzedaży”. Odbyła się także prelekcja na temat „Działań na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce” oraz obszarów współpracy CDR ze szkołami rolniczymi.

      Konferencja organizowana była przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział

      w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

      Celem konkursu było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej.

     • Prawo Wodne

     • W piątek 25-go listopada, uczniowie ZS CKR w Żarnowcu uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pt. Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo Wodne. Podczas spotkania, które odbyło się w Domu Kultury w Żarnowcu, można było dowiedzieć się jakie znaczenie dla rolnictwa ma w/w ustawa. Dodatkowo poruszono też tematykę zarządzania wodami, w tym zarządzanie ryzykiem powodzi oraz przeciwdziałania skutkom suszy. Omówiono też znaczenie zabiegów agrotechnicznych oraz zabiegów kształtowania krajobrazu sprzyjających zatrzymywaniu wody.

      Na zakończenie poruszono temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

     • Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej.

      Z okazji 22. Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „BLASK PRAWDY”, który jest dniem wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania oraz Dnia Edukacji Narodowej, został przygotowany przez młodzież montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem pani Iwony Kłysińskiej-Łysek i pani Joanny Witkowskiej. Pierwsza część akademii dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast w drugiej części młodzież wyraziła swoją wdzięczność i złożyła dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły płynące wprost z serca życzenia.

      Pani dyrektor Ewa Śrubarczyk również złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji ich święta.

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.