• "Zasiej z nami łąkę kwietną"

     • "Zasiej z nami łąkę kwietną" udział uczniów Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu w akcji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      Łąka kwietna daje pożywienie i schronienie dla pszczoły miodnej, trzmieli, motyli i wielu innych pożytecznych owadów. Nie wymaga koszenia i dodatkowego nawadniania. Może być stosowana jako wsiewka do traw. Można ją założyć wiosną (od marca do maja) oraz jesienią (od września do listopada).

     • Dzień Ziemi

     • 22 kwietnia jest bardzo wyjątkową datą dla całego naszego świata, bowiem jest to Dzień Ziemi. W tym dniu szczególną uwagę poświęca się nie tylko naturze i jej pięknu, ale także zwraca się uwagę na ważny problem współczesnego świata, czyli na to, jak zanieczyszczenia i działalność człowieka niszczą ekosystem całej planety. Badania i analizy ujawniają, iż rocznie na całym świecie w wyniku deforestacji ścina się ponad 15 bilionów drzew. Badacze ujawniają również, że co roku sadzimy około 2 bilionów drzew.

      Drzewa, a także i inne rośliny są bardzo ważnym elementem naszego życia, bowiem to właśnie one produkują tlen, którym oddychamy. Oprócz tego masowa, nieprzemyślana wycinka drzew powoduje zaburzenia ekosystemu, gdyż wiele zwierząt traci swój dotychczasowy dom. Dlatego właśnie należy pamiętać o tym, jak ważne są dla nas drzewa.

      Aby zadbać o środowisko i uczcić Dzień Ziemi klasa 4 M4F postanowiła posadzić kilka drzew liściastych. Czyn ten, oprócz chęci poprawy stanu środowiska, ma również dodatkowe znaczenie, ponieważ klasa ta kończy szkołę i posadzone drzewa mogą być symbolem ich nauki w naszej szkole, miejscem wspomnień, a także wzorem do naśladowania i nadzieją na poprawę stanu ekosystemu naszej planety.

     • Turniej szachowy

     • W dniach 14 i 17 kwietnia 2023r. w ZSCKR odbył się turniej szachowy. Do rywalizacji stanęło 29 uczniów, z czego w pierwszym etapie wyłoniło się siedmiu liderów.

      Drugi, pełen emocji etap turnieju zakończył się zwycięstwem ex aequo Mikołaja Pinchuka (kl.1) oraz Kamila Wójcika (kl.4). Na drugim miejscu uplasował się Patryk Witek (kl.1).

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i trzymamy za nich kciuki, w kolejnym powiatowym etapie, który odbędzie się w najbliższy piątek w Zawierciu.

     • Wycieczka programowa do firmy AGRO-MASZ

     • 13 kwietnia została zorganizowana wycieczka programowa do firmy AGRO-MASZ. Na wycieczkę pojechała klasa I Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki wraz z opiekunami Zbigniewem Midro i Agnieszką Hajdugą.

      Firma AGRO-MASZ z siedzibą w Strzelcach Małych została założona w 2006 roku rozwija się w niezmiennie szybkim tempie, każdego roku zwiększając zatrudnienie oraz produkcję.

      Na początku spotkania nasi uczniowie zapoznali się z historią, rozwojem, osiągnięciami i produktami firmy AGRO-MASZ, którą przedstawił Pan Piotr Szlakiewicz. Następnie młodzież zwiedziła hale produkcyjne gdzie zostały przedstawione nowoczesne procesy technologiczne wykorzystywane przy produkcji maszyn rolniczych.

     • Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

     • 14/15.04.2023.

      Ogromny sukces uczniów ZS CKR w Żarnowcu.

      Kinga Sochacka i Patryk Klimas zostali Finalistami Eliminacji Centralnych XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

      W dniach 14-15 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej, w ośmiu blokach tematycznych, odbyły się eliminacje okręgowe 46 edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

      Uczniowie naszej szkoły brali udział w następujących blokach:

      Klaudia Knapik w bloku weterynaria, Patryk Klimas w bloku produkcja zwierzęca, Paweł Makowski w bloku mechanizacja rolnictwa, Kinga Sochacka i Olga Prusek w bloku agrobiznes oraz Piotrek Kiwior w bloku produkcja roślinna.

      Finał okręgowy, w każdym bloku obejmował cześć teoretyczną i praktyczną. W wyniku powyższych konkurencji Kinga Sochacka zdobyła 1 miejsce w bloku agrobiznes a Patryk Klimas 3 miejsce w bloku produkcja zwierzęca. Oboje zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego 46 edycji OWiUR, który odbędzie się w dniach 26-28 maja w UWM w Olsztynie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

     • Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym

     • 13-14.04.2023. Za nami finał Konkursu Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym, realizowanego w ramach projektu pn. Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy. W finale uczestniczyło 50-ciu uczniów szkół średnich z całej Polski wyłonionych spośród ponad 1200, którzy zgłosili się do eliminacji szkolnych. Wśród nich znalazł się uczeń Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu Jakub Magiera, dla którego wielkim sukcesem było zakwalifikowanie się do ścisłego finału i w konsekwencji uplasowanie się w środku stawki. Wizyta w Warszawie była również okazją do odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik, Stadionu Narodowego czy Pałacu Kultury. Kubie gratulujemy udziału w wielkim finale i zachęcamy do dalszej pracy.

     • Wycieczka przedmiotowa na WYDZIAŁ TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI UR KRAKÓW

     • 4 kwietnia uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu  wraz z opiekunami Panią Marzeną Szwej i Danutą Laskowską uczestniczyli w wycieczce programowej na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego
      w Krakowie. Tematem warsztatów były frytki dietetyczne i tradycyjne, wyrób lodów oraz wpływ temperatury i pH na barwę potraw. Uczniowie samodzielnie przygotowali i usmażyli frytki a później dokonali oceny organoleptycznej i oznaczyli zawartość tłuszczu metodą refraktometryczną. Następnie mieli okazję przygotować i skosztować lodów śmietankowych i czekoladowych oraz oznaczyć wpływ czynników zewnętrznych na barwę produktów.

     • Kombinat Rolny w Kietrzu

     • Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Zbigniewem Midro i Tomaszem Pustułką udali się na wycieczkę programową do Kombinatu Rolnego w Kietrzu.

      Głównym celem było zwiedzanie i zapoznanie się z działalnością, funkcjonowaniem  zakładu oraz poznaniem wykorzystywanej najnowszej technologii.

      Pan Prezes Mariusz Sikora opowiedział nam w ciekawy i bardzo przystępny sposób o działalności zarządzanego przedsiębiorstwa.

      Zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat wykonywanych prac polowych, prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych, prac związanych z hodowlą zwierząt.

      Kombinat posiada system nawigacji satelitarnej, który pozwala na precyzyjną działalność. Ciągniki mają precyzyjną nawigację co umożliwia pracować 24 godz./ dobę.

      Zobaczyliśmy również fermę krów Langowo zajmującą ok. 12 ha, a samych budynków ponad 52 tys. m.kw. Dwie bliźniacze obory dla krów każda długości 171 m i szerokości 35 m mieszczą po 640 mlecznic. Kolejnym punktem było zwiedzanie dojarni karuzelowej na 60 stanowisk.

     • Wizyta przygotowawcza....

     • Wizyta przygotowawcza w ramach programu Erasmus+

      W dniach od 27 do 29 marca 2023r. odbyła się wizyta w Szwecji, w ramach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, projekt o numerze2022-1-PL01-KA121-VET-000056668.

      Wizyta miała na celu omówienie najważniejszych kwestii dotyczących organizacji staży zawodowych dla młodzieży, poznanie przyszłych pracodawców uczniów, uzgodnienie warunków pobytu oraz programu kulturowego.

      Szkołę reprezentowały koordynator projektu Pani Iwona Dyszkiewicz, Pani Dyrektor Ewa Śrubarczyk oraz Pani Olga Konieczna.

      Na miejscu spotkały się z przedstawicielami #EUMobilitySverige – ośrodkiem edukacyjnym, którego celem jest umożliwienie młodzieży i dorosłym korzystania z najlepszej zagranicznej edukacji oraz zdobywania doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy.

      Grupa 24 uczniów wyjedzie na praktyki już 21 maja.

       

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu

     • Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym

     • 24.03.2023. W piątek o godzinie 9:00 w całym kraju odbył się I etap konkursu wiedzy pod nazwą „Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym. W zmaganiach uczestniczyło ponad 1200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Po podsumowaniu wyników okazało się, że do finałowej 50-tki zakwalifikował się nasz uczeń Jakub Magiera, który uzyskał znakomity wynik dający mu punktowo trzecie miejsce. Gratulacje!!!

      Finał już wkrótce 13-14 kwietnia w Warszawie.

      Konkurs jest jednym z elementów projektu pn. Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy (LIFE19 IPE/PL/00005) dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wraz z partnerami: Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk oraz FPP Enviro sp. z o. o.

     • Europejskie Forum Rolnicze

     • Europejskie Forum Rolnicze to dyskusje i spotkania z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki. To również znakomita okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia dedykowane podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie. 

     • 22 MARCA - DZIEŃ WODY

     • Na początku warto sobie przypomnieć , czym tak naprawdę jest woda , poznać kilka ciekawostek o niej , jak również zdać sobie sprawę z tego jak ważna jest woda dla każdej istoty żyjącej na ziemi. 

      Czym jest woda?  

      Woda to bezbarwna i bezwonna substancja występująca na całej Ziemi. Jako związek chemiczny o wzorze H2O, występuje w trzech stanach skupienia – najczęściej pod postacią cieczy. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, w stałym – lodem. 

      Kilka istotnych ciekawostek o wodzie, które warto znać: 

      • Około 70% ciała dorosłego człowieka składa się z wody. 

      • 70-75 procent powierzchni Ziemi pokrywa woda. 

      • Z całej wody na ziemi ludzie mogą używać tylko około 0,3% tej wody. Tak użyteczna woda występuje w wodach podziemnych, rzekach i jeziorach słodkowodnych. 

      • Zamarznięta woda waży o 9% mniej niż woda w stanie ciekłym. To dlatego lód unosi się na wodzie. 

      • Ludzki mózg składa się w 93% z wody. 

      • Ludzkie kości składają się w 25% z wody. 

      • Krew ludzka składa się w 83% z wody 

      • Kiedy człowiek odczuwa pragnienie, to dlatego, że stracił ponad 1% całkowitej ilości wody w organizmie 

      • Tak jak woda reguluje temperaturę naszej planety, tak samo reguluje temperaturę ludzkiego ciała. Dlatego przy gorączce konieczne jest picie dużych ilości wody. 

      !!Pamiętajmy!! Nie zanieczyszczajmy oraz nie marnujmy wody, przecież i tak jej niewielka ilość jest zdatna do spożycia, a coraz więcej pojawia się komunikatów o skażeniu wód.... Dbajmy o wodę, chrońmy ją , ona jest dla nas niezwykle ważna , człowiek bez jedzenia jest w stanie przeżyć miesiąc natomiast bez wody zaledwie kilka dni ..... 

       Woda jest wielkim darem i skarbem. Z niej wyszliśmy i dzięki niej istniejemy. 

      Co by nie mówić – kosmos wybrał wodę jako podstawę życia. -Prof. S.E. Zenin- 

      Jednocześnie korzystając z tak ważnego dnia jakim jest DZIEŃ WODY pragniemy ogłosić konkursy z okazji DNIA ZIEMI , który przypada na dzień 22.04.2023r. 

      Pod hasłem :”O ZIEMIĘ DBAM , CZYSTE SUMIENIE MAM 

       

      Konkursy w dwóch kategoriach : 

      • Konkurs plastyczny – plakat na temat ziemi, ekologii, klimatu etc. Format A4 lub większy  

      • Konkurs wiedzy o ziemi jak i ekologii 

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.