• Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

     •      16 marca o godzinie 9:00 czternastu uczniów naszej szkoły przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur Matematyczny.

       

                                           Trzymamy kciuki i powodzenia....

     • Happy Saint Patrick’s Day

     • 17 marca, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Z okazji tego wyjątkowego dnia w naszej szkole przygotowano wiele atrakcji.

      Jedną z najbardziej znanych tradycji obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, więc nic dziwnego, że wszyscy, i uczniowie i nauczyciele, w tym dniu włożyli zielone ubrania, które chroniło od szczypania. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

      Nie tylko ubrania w ten dzień było zielone, konkurs, do którego przystąpiło 18 uczniów też nazywał się Green Dictation. Bezkonkurencyjną zwyciężczynią okazała się uczennica klasy I EMILIA KWIECIEŃ. II miejsce zdobyła KAROLINA RYŁKO, a na III miejscu uplasował się KACPER MUCHA.

      Konkurs wiedzy o Św. Patryku i Irlandii zawsze cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. Tym razem konkursu, któremu towarzyszyło wiele emocji, zastał przeprowadzony na platformie Kahoot.

      A oto lista naszych wszechwiedzących laureatów:

      I miejsce – Antoni Dudziński

      II miejsce – Sebastian Rosół

      III miejsce – Emilia Kwiecień

      Zajęcia praktyczne z gastronomii też nie pozostały bez akcentu irlandzkiego. Przyszli kucharze z klasy I- PTM od czujnym okiem pani Danuty Laskowskiej przygotowali przepyszną zupę z zielonego groszku, którą później poczęstowali laureatów konkursów. Deser gruszkowy też nie odbiegał kolorem. A ciasto od Leprechauna nie mogło być innego koloru – zielony królował wszędzie!

      Korytarz szkolny ozdobił piękny baner z Leprechaunem w wykonaniu Kingi Borowieckiej.

      Wreszcie nadszedł czas na rozdanie nagród zwycięzcom konkursów zorganizowanych w ramach obchodu Dnia Świętego Patryka. Celem konkursów oraz lekcji tematycznych było przybliżenie uczniom kultury, zwyczajów i tradycji jednego z państw anglojęzycznych. Pani Dyrektor Ewa Śrubarczyk wraz z panią Wiktoria Rusyn-Myszor wręczyły dyplomy i drobne upominki laureatom konkursów .

      Serdeczne gratulacje zwycięzcom i podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w konkursach!

      Good luck!

     • DZIEŃ LICZBY PI „ŚWIĘTO LUDOLFINY”

     • 14 marca, w naszej szkole obchodziliśmy święto liczby Pi, z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie matematycznym związanym z liczbą Pi. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach:

      1. Rozwiązywanie zadań testowych z liczbą Pi.
      2. Wizualizacja liczby PI (np. plakat , wiersz, prezentacja multimedialna).
      3. Zapamiętanie liczby Pi.

          3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Pi (zwana inaczej Ludolfiną) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Swoje romantyczne imię Ludolfina zawdzięcza holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.

       

     • Konkurs Sapere Aude - Zapraszamy

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udzialu w kolejnej edycji konkursu matematyczno - logicznego Sapere Aude.

      Uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie proszę o zgłaszanie się do Iwony Dyszkiewicz

     • 10 marca 2023 r. w kościele parafialnym w Żarnowcu

     • 10 marca 2023 r. w kościele parafialnym w Żarnowcu odbyły się uroczystości upamiętniające generała wojsk polskich Księstwa Warszawskiego, współtwórcy Legionów Polskich we Włoszech, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari Antoniego „Amilkara” Kosińskiego. Działalność niepodległościowa generała splata się z historią naszej miejscowości. W Żarnowcu 11 lipca 1809 r. podczas wojny polsko-austriackiej oddziały pod dowództwem generała Kosińskiego stoczyły zwycięską bitwę z przeważającymi siłami wroga. Była to ostatnia wielka bitwa w tej wojnie.

      Uczniowie ZSCKR w Żarnowcu przygotowali z tej okazji program artystyczny, który zaprezentowali przed mszą św. w intencji generała Kosińskiego. Poezją i piosenkami uczcili pamięć bohatera.

     • Zapraszamy do udziału.....

     • Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ma przyjemność zaprosić uczniów szkół kształcących na kierunkach rolniczych do udziału w konkursie wiedzy pod nazwą „Bioróżnorodność i ochrona wód w krajobrazie rolniczym.

      Konkurs jest jednym z elementów projektu pn. Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy (LIFE19 IPE/PL/00005) dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wraz z partnerami: Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk oraz FPP Enviro sp. z o. o.

     • St. Patrick’s Day

     • March 17 th

      1. Ireland Contest - konkurs wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku

      2. Konkurs Leprechaun’s Hat

      3. Konkurs Leprechaun’s Costume

      4. Green Dictation

      P.S. Everybody is wearing GREEN on Friday!

     • Nowy sprzęt w ZS CKR w Żarnowcu

     • 09.03.2023. Dzisiaj w ramach projektu: Modernizacja Pracowni Kształcenia Zawodowego w ZSCKR w Żarnowcu dotarł do nas kolejny sprzęt. Tym razem jest to ciągnik rolniczy Deutz-Fahr 6160 RC shift.

     • Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy

     • Uczniowie klas IV uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez doradców zawodowych z Urzędu Pracy w Zawierciu. Młodzież zapoznana została z obszarami pracy i funkcjami jakie pełni Urząd Pracy w regionie. Ponadto przybliżone zostały zagadnienia związane ze stażem zawodowym, pośrednictwem pracy oraz ubieganiem się o refundację szkoleń i kursów. W obszarze największego zainteresowania uczniów znalazł się temat związany z pozyskiwaniem środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

     • Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

     • W tym roku Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczciliśmy nie tylko tradycyjną akademią, ale także poprzez udział w akcji Bieg „Tropem Willczym”. Tego dnia odwiedzili nas nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowcu oraz w Chlinie. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w biegu, a miejsca na podium przedstawiają się następująco.

      Kategoria klas 4-6

      I miejsce Magdalena Rosół

      II miejsce Maja Miśkiewicz

      III Zuzanna Seweryn

      I miejsce Michał Paleczek

      II miejsce Jakub Szuba

      III miejsce Szymon Konieczny

      Kategoria klas 7-8

      I miejsce Anna Cieśla

      II miejsce Wiktoria Brożek

      III miejsce Agata Toborowicz

      I miejsce Mikołaj Grabowski

      II miejsce Łukasz Kucera

      III miejsce Kacper Kamiński

      Kategoria szkoły ponadpodstawowe

      I miejsce Paulina Wędzona

      II miejsce Kina Magiera

      III miejsce Kinga Sochacka

      I miejsce Patryk Kotnis

      II miejsce Piotr Dąbrowa

      III miejsce Robert Latuszek

     • „Młodzi zdolni”

     • Nauka jest jak niezmierne morze... Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować.

      Stefan Żeromski

      Uczniowie naszej szkoły Julia Janosik oraz Magdalena Czekaj wzięły udział w projekcie „Młodzi zdolni”, w obszarze „Multimedialne wsparcie dla młodzieży uzdolnionej”. Dziewczęta uczestniczyły w cyklu spotkań on-line rozwijających ich kompetencje kluczowe: komunikatywność, porozumiewanie się w języku obcym, świadomość kulturową oraz poznały techniki skutecznego uczenia się. Po zakończonym projekcie uczennice otrzymały książki, zgodnie z własnym wyborem i zainteresowaniami. Życzymy sukcesów i zachęcamy innych do udziału w kolejnych edycjach projektu.

     • Dni Otwarte — ciąg dalszy!

     • 07.03.2023. Dzisiaj w ramach dni otwartych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Ledwocha z Irządz. Podczas wizyty młodzież mogła zwiedzić szkołę oraz poznać kierunki kształcenia.

     • Szkolimy się....

     • 02.03.2023. Dzisiaj, w Zielonej Pracowni odbyło się szkolenie dotyczące uprawy kukurydzy oraz wiosennego nawożenia i ochrony rzepaku. Zajęcia prowadziła przedstawicielka firmy Syngenta Pani dr inż. Jolanta Majcher. W spotkaniu uczestniczyli młodzi rolnicy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu.

     • WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

     • Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika. To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych. Mówi się o nim, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. 

      Dlatego też, kolejna grupa uczniów naszej szkoły udała  się do Planetarium w Chorzowie, gdzie odbyli wędrówkę po aktualnym niebie. Przypomnieli sobie postać Mikołaja Kopernika, który w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium”  przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Ponadto

      przypomnieli sobie prawa Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Pokaz prezentował, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienie animacji i objaśnień.

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.