• WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

     • Święta już tuż, tuż, a więc przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ozdoby bożonarodzeniowej w formie przestrzennej. Konkurs miał na celu: - kultywowanie tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia; - pogłębianie wiedzy na temat symboliki związanej ze Świętami Bożego Narodzenia

      w obrzędowości ludowej; - rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej uczniów. W dniu 14 grudnia br. komisja w składzie : Ilona Podsiadło, Aleksandra Antończak, Joanna Witkowska, Beata Karbownik oceniła prace uczniów. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: oryginalność, pomysłowość oraz estetyka wykonania. I miejsce – Agata Sochacka kl. 4BTL

      II miejsce – Łucja Pasierbińska kl. 4BTL

      III miejsce – Kinga Borowiecka kl. III BT

      Wyróżnienie – Martyna Gajewska kl. III MTP

      Wyróżnienie - Klasa I BTA Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.

     • Wsparcie dla żołnierzy w Ukrainie

     • Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu nie pozostają obojętni na los Ukraińców walczących z rosyjskim okupantem. W ramach pomocy naszym sąsiadom dołączamy do akcji zorganizowanej przez naszą szkołę partnerską w Myrohoszczi, która uruchomiła zbiórkę włóczki i wełny dla robienia ciepłych skarpet dla żołnierzy ukraińskich walczących na pierwszej linii frontu.

      Każda niteczka to gest wsparcia i solidarności z bohaterskimi żołnierzami. Dzięki inicjatywie każdy może mieć realny wpływ na pomoc potrzebującym.

      Nie stój obok – dołącz do akcji. Czasu mamy niewiele: już przed świętami nasza zbiórka pojedzie na wschód. Więc jutro zabierz ze sobą włóczkę/skarpety do szkoły! Czekamy do czwartku 22 grudnia!!! Pamiętajcie dobro wraca

      Dziękujemy!

     • "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa"

     • Kinga Borowiecka, uczennica klasy III BT, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żarnowcu.

     • „BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE 2022”

     • 20 grudnia 2022 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się Finał Szkolny konkursu dla uczniów szkół o profilu rolniczym „BEZPIECZNA PRACA W ROLNICTWIE 2022”. Wzięło w nim udział 19-stu uczniów i 3 uczennice. Po bardzo wyrównanych zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców: Pierwsze miejsce zajął Kamil Grela, drugie Piotr Grabowski a trzeci był Marcin Jamrozik. Po zakończeniu konkursu Pan Łukasz Duda, wręczył wyróżnienie przyznane przez dyrekcję Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Częstochowie dla Kacpra Chabiora za udział w konkursie: Moja Wizja Zero”. Wszystkim uczestnikom, a w szczególności wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

      https://www.facebook.com/watch/?v=450475863965685

     • GLEBA – gdzie zaczyna się żywność

     • 16-go grudnia został rozstrzygnięty konkurs na prezentację multimedialną związaną ze Światowym Dniem Gleby: „ Gleba – gdzie zaczyna się żywność. Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie ochrony gleb, wytwarzania zdrowej żywności oraz podniesienie świadomości młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych na problemy związane z powyższym. Obchody święta odbywały się pod patronatem FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa a całe przedsięwzięcie organizowane przez ZS CKR w Żarnowcu zostało oficjalnie zarejestrowane w wydarzeniach ONZ.

      https://www.fao.org/world-soil-day/worldwide-events/en/

      Po bardzo burzliwych obradach, komisja w skład której wchodzili dyrekcja i nauczyciele żarnowieckiej placówki postanowiła przyznać trzy równorzędne miejsca pierwsze oraz dwa wyróżnienia:

      1 miejsce zajęli:

      Kinga Stec

      Tomasz Cieślik

      Julia Traczyk

      Natomiast wyróżnieni zostali: Anna Molus oraz praca zespołowa którą wykonały Zuzanna Marcinkowska i Zuzanna Jakubczyńska.

      Wszyscy nagrodzeni są uczniami klasy 7 b, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie, których opiekunką jest Pani Monika Dudzińska.

      Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

      Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego apelu zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu. O terminie zostaną poinformowane zainteresowane osoby telefonicznie.

     • WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

     •  13 grudnia uczniowie klas trzecich udali się do Planetarium w Chorzowie, gdzie odbyli wędrówkę   po aktualnym niebie. Przypomnieli sobie prawa Keplera, które pozwoliły na eksplorację kosmosu              i lądowanie człowieka na Księżycu. Pokaz prezentował, jak działają te prawa, używając prostych, łatwych do zrozumienie animacji i objaśnień.

     • Mikołajki 2022

     • Mikołajki na sportowo, to niepowtarzalna okazja do sportowej rywalizacji jak również świetnej zabawy!!!

     • ,,Tydzień Dobroci dla Zwierząt”

     • Jak co roku młodzież naszej szkoły przyłączyła się do akcji ,, Tydzień Dobroci dla Zwierząt”. Do akcji zaangażowała się młodzież całej naszej szkoły w rezultacie została zebrana karma dla zwierząt ze schroniska w rekordowej ilości 145 kg.

      Liderem w szkole została klasa 3BT zbierając 80 kg karmy,

      drugie miejsce klasa 2LPF – 40 kg karmy,

      trzecie miejsce klasa 1 LTF – 15.5 kg karmy.

      Młodzieży dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w zbiórce na rzecz potrzebujących zwierząt.

     • Światowy Dzień Gleby 05-12-2022

     • "Gdzie zaczyna się żywność" - pod takim tytułem w tym roku obchodzony był Światowy Dzień Gleby. W naszym okręgu po raz kolejny organizatorem uroczystości był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. W tym dniu uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Żarnowca mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach tematycznych związanych z glebą, które zorganizowali pracownicy naukowi UR. Podczas zajęć nie tylko teoretycznych ale również praktycznych młodzież mogła dowiedzieć się i zaobserwować jakie mikroorganizmy zamieszkują glebę, samodzielnie stworzyć z podanych próbek konkretny profil glebowy oraz pod mikroskopem obejrzeć różne rodzaje gleb i skały z których one powstaję. Główną atrakcją wyjazdu była wizyta w Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest to jedyne Muzeum w Polsce oraz jedno z nielicznych na świecie poświęcone glebom. Powstało w roku 2012 z inicjatywy prof. Stanisława Brożka i to właśnie Pan profesor osobiście prezentował jego zasoby oraz opowiadał historię powstania. Po ciężkim i pełnym wrażeń dniu uczniowie mieli okazję pospacerować wśród stoisk Jarmarku Bożonarodzeniowego zorganizowanego tradycyjnie na krakowskim Rynku Głównym.

     • Wycieczka programowa

     • Pierwszego grudnia uczniowie ZS CKR w Żarnowcu, kształcący się na kierunku technik rolnik, uczestniczyli w wycieczce programowej do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach. Celem wyjazdu było zapoznanie się z zakresem i zasadami działania ośrodka oraz specyfiką pracy.

      Ponadto młodzież mogła prześledzić całą drogę próbki glebowej: od przyjęcia w oddziale poprzez badania aż do wydania wyników. Wizyta zaowocowała ustaleniem wspólnych warsztatów, które wiosną odbędą się na terenie szkoły i szkolnego gospodarstwa, a których celem będzie pobieranie próbek glebowych.

     • Krajowy etap konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”

     • W dniach 29-30 listopada w Warszawie odbył się krajowy etap konkursu „Test wiedzy

      o rolnictwie ekologicznym”. Zdobywcą pierwszego miejsca został uczeń naszej szkoły Patryk Klimas.

      Udział w konkursie brali laureaci z 65 szkół rolniczych. Uczniowie mieli do rozwiązania 30 zadań testowych i dwa pytania otwarte. Patryk uzyskał aż 49 punktów na 50 możliwych.

      W drugim dniu spotkania omówione zostały „Walory produktów ekologicznych oraz możliwości ich sprzedaży”. Odbyła się także prelekcja na temat „Działań na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce” oraz obszarów współpracy CDR ze szkołami rolniczymi.

      Konferencja organizowana była przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział

      w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

      Celem konkursu było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej.

     • Prawo Wodne

     • W piątek 25-go listopada, uczniowie ZS CKR w Żarnowcu uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego pt. Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo Wodne. Podczas spotkania, które odbyło się w Domu Kultury w Żarnowcu, można było dowiedzieć się jakie znaczenie dla rolnictwa ma w/w ustawa. Dodatkowo poruszono też tematykę zarządzania wodami, w tym zarządzanie ryzykiem powodzi oraz przeciwdziałania skutkom suszy. Omówiono też znaczenie zabiegów agrotechnicznych oraz zabiegów kształtowania krajobrazu sprzyjających zatrzymywaniu wody.

      Na zakończenie poruszono temat ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

     • XChallenge Rzeszów 26 listopada 2022

     • 26 Listopada 2022 roku uczniowie z naszej szkoły Emilia Kwiecień klasa 1LTF i Patryk Kotnis klasa 1 BTb próbowali swoich sił w Line Follower. XChallenge dąży do realizacji wielu kategorii zawodów na szczeblu międzynarodowym, gdzie zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności manualne oraz programistyczne. Zawody kierowane są uczniów szkół średnich oraz studentów.

      Zawody oferują nie tylko nagrody materialne, lecz również doświadczenie pozyskane od osób z całego świata i nowe kontakty.Jednym z głównych celów tej imprezy jest zainteresowanie młodzieży robotyką i naukami ścisłymi

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości wręczenia dyplomów tegorocznym stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy naszym uczennicom Klindze Sochackiej oraz Klaudii Knapik

     • Modernizacja pracowni kształcenia zawodowego w ZS CKR w Żarnowcu

     • W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu realizowany jest projekt: „Modernizacja pracowni kształcenia zawodowego w ZSCKR w Żarnowcu” w ramach wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: XII. Infrastruktura edukacyjna dla działania: 12.2. Infrastruktura kształcenia zawodowego dla poddziałania: 12.2.1. Infrastruktura kształcenia zawodowego – ZIT.

      Koszty kwalifikowane – 2 464 647,75

      Dofinansowanie EFRR - ok. 2 094 950,59

      % dofinansowania EFRR - 85,00%

      Głównym celem projektu jest poprawa warunków i jakości edukacji rolniczej na terenie ZSCKR w Żarnowcu. Kluczowym zadaniem jest zakup wyposażenia do pracowni Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, pracowni Weterynaryjnej, pracowni Agrobiznesu.

      Sale, które będą objęte dofinansowaniem są przeznaczone do praktycznej nauki zawodu.

      Cel zostanie osiągnięty poprzez doposażenie wyżej wymienionych pracowni.

      Pracownia mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zostanie doposażona w kombajn zbożowy, ciągnik rolniczy, rozsiewacz nawozu, opryskiwacz polowy oraz agregat do siewu bez orkowego. Zwiększy to dostęp uczniów i nauczycieli do nowoczesnych technologii.

      Pracownia weterynaryjna zostanie doposażona w analizator hematologiczny i aparat EKG oraz model anatomiczny krowy.

      Pracownia Agrobiznesu w 15 stanowisk komputerowych.

      W wyniku zaplanowanych zadań w projekcie zostaną osiągnięte wszystkie obligatoryjne wskaźniki oraz wskaźniki kluczowe oraz nastąpi poprawa warunków kształcenia zawodowego co przełoży się na wzrost liczby uczniów i absolwentów ZSCKR, a więc uzyskanie zwiększenia kompetencji uczniów.

     • ”Lekcje z ZUS”

     • W dniu dzisiejszym, tj. 22.11.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I szkolnym etapie Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

      Etap szkolny jest podsumowaniem Projektu ”Lekcje z ZUS”, który już od lat realizowany jest w ZSCKR w Żarnowcu.

     • 11 Listopada...

     • Dzisiaj przedstawiciele naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym, wzięli udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po uroczystej mszy świętej złożyliśmy kwiaty pod płytą Jana Pawła II oraz na rynku. W tym roku obchody miały miejsce również w Łanach Wielkich, gdzie uczciliśmy setną rocznicę poświęcenia pomnika wolności.

     • Święto Niepodległości i Ślubowanie klas pierwszych

     • „Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

      Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,

      Która ze mnie przebiega ku innym,

      Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:

      Z niej się wyłaniam...

      Gdy myślę Ojczyzna -

      By zamknąć ją w sobie jak skarb”.

      Te głębokie w swojej wymowie słowa Jana Pawła II były mottem przewodnim akademii z okazji Święta Niepodległości i ślubowania klas pierwszych w Zespole Szkół CKR w Żarnowcu.

      10 listopada uczniowie czterech klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar i zostali oficjalnie przyjęci do wspólnoty szkolnej. Druga część uroczystości poświęcona była rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrani uczniowie z klas 1LTF, 1PTM, 2LPF i 4BTL pod okiem pani Agnieszki Hajdugi i pana Krystiana Greli zaprezentowali program artystyczny, który był refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. W utworach muzycznych,

      poezji i prezentacji 11 Listopada przebrzmiewał jako symbol walki o wolność, wiary, miłości i zwycięstwa. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pani Dyrektor Ewy Śrubarczyk, która podkreśliła znaczenie listopadowego święta i pogratulowała uczniom

      klas pierwszych oraz ich rodzicom.

     • #SzkołaDoHymnu

     • Jak co roku w dniu 10 listopada dokładnie o godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Włączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji MEiN #SzkołaDoHymnu

     • Nowa pomoc dydaktyczna

     • W ostatnim czasie Szkoła wzbogaciła się o nową  pomoc dydaktyczną jaką jest stojak z zestawem redlic. Pomoc dydaktyczną przekazała firma AGRO MASZ. Jest to nagroda dla szkoły którą wywalczył uczeń z klasy III BT Piotr Grabowski w II Ogólnopolskim Konkursie Orki Jesiennej Szkół Rolniczych.  Zestaw redlic będzie wykorzystywany do nauki  podczas zajęć z mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Dodatkowo w ramach współpracy z firmą AGRO-MASZ zostało przekazane nieodpłatnie metalowe serce na plastikowe zakrętki.

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.