• Konkurs !!! Konkurs!!! Konkurs !!!

     • Szanowni Państwo, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych!

      W 2013 roku podczas 68. posiedzenia plenarnego, Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby. Obecnie obchody oraz wydarzenia mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i w życiu człowieka odbywają się w ponad pięćdziesięciu krajach, również w Polsce. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu jako placówka oświatowa ścisłe związana z rolnictwem a co za tym idzie z racjonalnym i zrównoważonym rozwojem, zagospodarowaniem i wykorzystywaniem gleb nie może przejść obojętnie obok takiego wydarzenia, którego celem nadrzędnym jest uświadomienie społeczeństwa, że zdrowa gleba to zdrowa żywność.

      Pod hasłem tegorocznego Światowego Dnia Gleby „Gleba, gdzie zaczyna się żywność”  

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu ogłasza konkurs na prezentacje multimedialną. W załączeniu przesyłamy Regulamin Konkursu i zachęcamy do udziału.

      Regulamin_konkursu_PDF.pdf​​​​​​​

     • Code Week

     • Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach w ramach Code Week - Europejskiego Tygodnia Kodowania.

      Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

      Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

      Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia

      Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je. Nasza szkoła również włączyła się w tą akcję i w ramach zajęć informatycznych zostały zorganizowane lekcje, na których uczniowie dowiedzieli się „Dlaczego warto uczyć się programowania” oraz uczestniczyli w grach logicznych.

      W lekcjach wzięło udział 45 uczniów.

     • „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”

     • W dniach 2-30 listopada br. odbędzie się projekt „Upoluj swoją książkę", który oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej, kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

      Specjalne plakaty z okładkami książkowych bestsellerów dla młodzieży i kodem QR zostały umieszczone w szkole w widocznym, ogólnodostępnym miejscu (gablota obok biblioteki, gablota obok sekretariatu, drzwi wejściowe do szkoły). Po zeskanowaniu kodu QR przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka.

     • „Szkolny konkurs na potrawę z ziemniaka”

     • Dnia 3 listopada w Zespole Szkół CKR w Żarnowcu wśród uczniów technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przeprowadzony został „Szkolny konkurs na potrawę z ziemniaka”.

      Celem konkursu było:

      1. Wyłonienie uczniów o dużych zdolnościach kulinarnych.

      2. Budzenie i rozwijanie motywacji do kształcenia i doskonalenia zawodowego.

      3. Konfrontacja własnych możliwości i osiągnięc z innymi uczestnikami konkursu.

      4. Wyłonienie uczniów najlepszych w zakresie praktyki oraz w zakresie planowania

      Do konkursu przystąpiły drużyny z I, II i III klasy. Uczniowie wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami, wyczuciem smaku i estetyki. Przygotowane przez nich potrawy cechowała oryginalność

      i nie powstydziłaby się ich żadna restauracja.

      Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie przygotowane dania były smaczne i pięknie podane. Ostatecznie wygrało danie przygotowane przez uczniów z klasy III. Danie to dopracowane było w każdym szczególe, a doznania smakowe były nieziemskie.

     • Nieproszeni goście.....

     • W ostatnim czasie Zieloną Pracownię odwiedzili nieproszeni goście: strąkowiec bobowy i przedstawiciel ogromnej rodziny pluskwiaków. Obaj goście nie są groźni dla ludzi lecz roślinom dokuczają:) .

     • Helloween Contests

     • 25.10.2022 w ramach realizacji lekcji kulturowych w naszej szkole został przeprowadzony konkurs Wise Witch Contest o tematyce związanej z obchodami Halloween. Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z świętowaniem Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych. Około 70 uczniów jednocześnie wzięło udział w quizie o tytuł Najmądrzejszej Czarownicy szkoły, który po ciężkiej walce zdobyła uczennica klasy I-LTF Dominika Kuś. Konkurs na najpiękniejszą dynie Jack-o-Lantern wygrali uczniowie klasy III-LTF Maciej Kucharski i Kamil Marzec.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, uczcili pamięć zmarłych, w tym byłych pracowników szkoły. Złożyli również znicz pod płytą pamiątkową związaną z naszym patronem - Janem Pawłem II.

     •   25.10.2022r. odbyła się wycieczka do fabryki maszyn rolniczych Agro – Masz.   

     •        W wycieczce uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej Technikum mechanizacji rolnictwa                     i agrotroniki.  Pobyt w fabryce rozpoczął się wykładem na temat nowoczesnych metod uprawy roli. Podczas wykładu została  przybliżona  historia firmy oraz strategia rozwoju. Nasi uczniowie dowiedzieli się również jakie produkty oferuje firma Agro – Masz. Po wysłuchaniu interesującego wykładu uczniowie mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny, w którym są wykorzystywane najnowocześniejsze technologię. Pobyt w fabryce zakończył się bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczestników wycieczki.  Mieli oni okazję nie tylko uczestniczyć w interesującej prelekcji, ale również zobaczyli jak powstaje maszyna od najdrobniejszych elementów po gotowy produkt.

     • Młodzież czyta dzieciom

     • W roku szkolnym 2022/2023 kontynuowana jest akcja czytania bajek i wierszyków dzieciom w Przedszkolu Publicznym w Żarnowcu. Uczniowie z klasy III MTP chętnie zaangażowali się w tę akcję i z przyjemnością czytają bajki najmłodszym.

      Głośne czytanie: rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i wartości moralnych, zapewnia rozwój emocjonalny, poprawia koncentrację, pomaga w wychowaniu, poszerza wiedzę, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

     • „Po polsku o historii”

     • X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

      26 października 2022 roku odbył się w Częstochowie wojewódzki etap Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Naszą szkołę reprezentował Kamil Błaszczyk, uczeń klasy 4 B4L, który jako jedyny uzyskał 75% ze szkolnego etapu konkursu. W Częstochowie Kamil zmierzył się z niełatwym tekstem o tematyce historycznej. Na wyniki konkursu musimy jeszcze poczekać do 4 listopada. Uroczyste podsumowani - gala wojewódzka - odbędzie się 14 - 22 listopada. Trzymamy za Kamila kciuki.

      Agnieszka Hajduga

     • Czwarty etap projektu ERASMUS +: ,,Mobilność międzynarodowa dla sukcesu zawodowego" zakończony

     • W nocy z niedzieli na poniedziałek 24 października grupa uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu zakończyła dwutygodniowe staże zawodowe
      w Maladze. Celami praktyk zawodowych było nabycie nowych umiejętności zawodowych uczestników, podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie kreatywności, otwartości, poszerzenie kompetencji i wiedzy w oparciu o europejskie standardy oraz poznanie kultury i tradycji panujących w Hiszpanii.
       

      Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w następujących zawodach:

      - Kacper Milejski - technik agrobiznesu, staż odbyli w gospodarstwie Viveros Aguilar,

      https://www.facebook.com/ViverosAguilar-Sl560198840793375/

      - Daria Brąblik, Sylwester Nowakowski, Kamila Kałwa, Patrycja Bebak, Oliwia Baran, Klaudia Guzek oraz Wiktor Nawrocki  – technik weterynarii, staż odbyli w Hospital Veterinario Dr Alonso Martinez

      http://www.clinicaveterinariamalaga.net/

      - Radosław Nowak oraz Konrad Urbański  – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, staż odbyli w TALLERES CHACON JIMENEZ SL,

      https://www.facebook.com/people/Taller-Chac%C3%B3n Jim%C3%A9nez/100070231964470/

      - Karolina Kastek oraz Mikołaj Zaporowski – technik żywienia i usług gastronomicznych staż odbyli w Bar Picasso Sc Plaza de la Merced,

      https://www.restaurantepicasso.com/

      - Katarzyna Łysek oraz Emilia Mazur – technik żywienia i usług gastronomicznych, staż odbyły w Mimo Vegan Bistro,

      https://www.facebook.com/mimoveg

      - Agnieszka Ducheńska oraz Karolina Basoń – technik żywienia i usług gastronomicznych staż odbyły w Cafe Bar Aquilera,

      https://www.facebook.com/Caf%C3%A9-Bar-Aquilera-1924119914347963/

      Czas wolny uczniowie wykorzystywali na plażowanie oraz zwiedzanie Malagi i okolic. Wszyscy bogatsi w nowe doświadczenia, zadowoleni wrócili do domu.

     • Pożegnanie

     • Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień.'

      ~ Autor nieznany

      Z wielkim smutkiem informujemy, iż w wieku 33 lat odszedł nasz absolwent, uczeń technikum hodowli koni w latach 2005-2009 - Dominik Nowak.

      Dominik, a dla społeczności szkolnej po prostu Harcerz. Nasz szkolny chłopak z gitarą, który swoja grą i śpiewem uświetnił niejedną akademię i imprezę szkolną. Godnie reprezentował szkołę podczas konkursów przedmiotowych, jak i wokalnych.

      Dominik był zawsze uśmiechnięty, pozytywnie zakręcony, pełen humoru, choć odrobinę nieśmiały. Zawsze chętny do pomocy i współpracy, bardzo lubiany przez kolegów i koleżanki z klasy, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Jego wielką pasją była muzyka i gitara, z którą rzadko się rozstawał. Grając i śpiewając promieniał, zabierając nas do swojego świata.

      Dominik – Harcerz – pozostanie w naszej pamięci!

     • „BohaterON w Twojej szkole”

     • Nasza szkoła dołączyła do akcji „BohaterON w Twojej szkole”, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocją postaw patriotycznych i popularyzowaniem historii Polski XX wieku.

      Celem Projektu jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego za sprawą przeprowadzonych lekcji tematycznych oraz stworzenie wirtualnego miejsca pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim poprzez umieszczenie przez uczestników Projektu dedykowanych wpisów na portalu http://www.xn--dumnizpowstacw-xob80k.pl/

      Kampania BohaterON-włącz historię! realizowana jest pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

     • Malaga x 4!

     • Niedziela 9 października to data kolejnej, czwartej wyprawy uczniów ZS CKR z Żarnowca do pięknej i gorącej Malagi. W tym dniu 16-to osobowa grupa młodzieży wraz z dwójką opiekunów wylatuje na 2-tygodniowe staże do Hiszpanii. Tym razem swoje umiejętności doskonalić będą przedstawiciele takich kierunków kształcenia jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu, technik weterynarii oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

     • Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października 2022 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej.

      Z okazji 22. Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „BLASK PRAWDY”, który jest dniem wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania oraz Dnia Edukacji Narodowej, został przygotowany przez młodzież montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem pani Iwony Kłysińskiej-Łysek i pani Joanny Witkowskiej. Pierwsza część akademii dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II, natomiast w drugiej części młodzież wyraziła swoją wdzięczność i złożyła dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły płynące wprost z serca życzenia.

      Pani dyrektor Ewa Śrubarczyk również złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji ich święta.

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.