• Wycieczka klasy III BT

     • 26 października uczniowie klasy III BT technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wzięli udział w wycieczce integracyjno - edukacyjnej. Pole Paintballowe to niezwykłe miejsce, gdzie podopieczni mieli możliwość spędzić aktywnie czas. Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołu klasowego, ale przede wszystkim kształtowanie umiejętności pracy w grupie – budowanie teamu, propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, upowszechnianie sportu, aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Na miejscu przedstawiono uczniom regulamin i zasady gry w paintball. Młodzież została przeszkolona w zakresie poruszania się w terenie, taktyki oraz zasad strzelania z różnych pozycji. Dzięki tej zabawie uczniowie ćwiczyli strategiczne myślenie, a także rozwijali kondycję fizyczną.

      Uczniom rozdano kombinezony, maski ochronne do gry paintball oraz markery wyposażone w kulki wypełnione farbą. Następnie młodzież została podzielona na 2 zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą. W ciągu kilku godzin pod okiem instrukta rozegrali w grupach kilka ciekawych scenariuszy między innymi: walkę o flagę. Jak się okazało gra paintballowa dostarczyła ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Wspólna rywalizacja wzmocniła ducha walki w klasie oraz zjednoczyła ją jako drużynę a przede wszystkim doładowała baterie. Na zakończenie wspólnej wycieczki odwiedzilismy kino gdzie obejrzelismy film CHŁOPI. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i z planem już kolejnego wyjazdu. 

     • Zawody Szkolne XLVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

     • 20 października 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, już po raz kolejny,  odbyły się  zawody szkolne  XLVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
      W wyniku zmagań szkolnych do eliminacji okręgowych z poszczególnych bloków zostały nominowane następujące osoby:

      1. Produkcja roślinna – Mateusz Trzeszkowski
      2. Produkcja zwierzęca – Sylwester Nowakowski
      3. Mechanizacja rolnictwa – Kacper Chabior
      4. Agrobiznes – Maciej Guzek
      5. Weterynaria – Kinga Kulińska                                                                                                       

       Wszystkim uczestnikom olimpiady serdecznie gratulujemy a osobom nominowanym życzymy dalszych sukcesów.

     • Zajęcia terenowe w Stadninie Koni w Michałowie

     • W dniu 24.10.2023 młodzież klas 2 technikum weterynarii i technikum rolniczego uczestniczyła w zajęciach praktycznych w Stadninie Koni w Michałowie

      Celem zajęć było zapoznanie młodzieży z działalnością stadniny, hodowlą ukierunkowaną na konie czystej krwi arabskiej oraz z hodowlą bydło ras mlecznych jersey oraz HF.Uczniowie zapoznali się z zasadami chowu i pielęgnacji koni oraz bydła. Oglądali stajnie i obory, wysłuchali wielu ciekawych informacji dotyczących hodowli koni i krów.

      Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, a pozyskana przez nich wiedza na pewno zostanie wykorzystana w przyszłości.

     • Poletka doświadczalne

     • Poletka doświadczalne w ZSCKR wymierzone i obsiane! Dzięki uprzejmości firmy Nasiona Wronkowski, która dostarczyła nam nasiona odmian pszenicy ozimej: Produzent, LG Mocca, Liberia oraz Asory mogliśmy na naszych udorskich gruntach założyć poletka demonstracyjne. Wkrótce pojawią się tam tablice opisujace odmiany i ich parametry. Zapraszamy!!!

     • Wycieczka programowa do przedsiębiorstwa AGRO-MASZ

     • 18 października została zorganizowana wycieczka programowa do Przedsiębiorstwa AGRO-MASZ Agriculture. Na wycieczkę pojechała klasa I Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki. Była to też okazja do przekazania firmie AGRO-MASZ podziękowań za pomoc w organizacji III Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Orki.

      Firma AGRO-MASZ z siedzibą w Strzelcach Małych jest producentem maszyn rolniczych o wysokiej jakości, została założona w 2006 roku rozwija się w niezmiennie szybkim tempie, każdego roku zwiększając zatrudnienie oraz produkcję.

      Na początku spotkania nasi uczniowie zapoznali się z historią, rozwojem, osiągnięciami i produktami firmy AGRO-MASZ, którą przedstawił Pan Piotr Szlakiewicz. Kolejnym punktem wycieczki była prelekcja firmy Wronkowski – nasiona dotycząca produkcji i uzyskiwania wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego. Następnie młodzież zwiedziła hale produkcyjne gdzie zostały przedstawione nowoczesne procesy technologiczne wykorzystywane przy produkcji maszyn rolniczych.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniach 16 – 17 października 2023 roku uczniowie klasy 2BTb i 2PTM wraz z opiekunami: panią Agnieszką Florek i panią Agnieszką Hajdugą uczestniczyli w wycieczce programowej do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru z przewodnikiem ulicami przepięknego miasta o wielowiekowej tradycji. Poznaliśmy najbardziej zabytkową część Wrocławia: Ostrów Tumski, Rynek, Ossolineum, Ratusz, Stare Jatki, Halę Tysiąclecia. Naszą uwagę zwracały liczne mosty, zielone bulwary, parki oraz wszechobecne krasnale, tworzące niepowtarzalny klimat tego miejsca. Kolejnym punktem wycieczki był największy w Polsce pod względem liczebności zwierząt Ogród Zoologiczny i Afrykarium. Późnym wieczorem obejrzeliśmy multimedialny pokaz wrocławskich fontann oraz podziwialiśmy widok miasta z 49 piętra wieżowca Sky Tower. W drugim dniu zwiedziliśmy główną atrakcję turystyczną Wrocławia – Panoramę Racławicką oraz Hydropolis, interaktywne centrum wiedzy o wodzie. Wróciliśmy do domów pełni wrażeń, bogatsi w nowe doświadczenia, bo przecież nic tak nie kształci jak podróże.

     • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

     • 17 października uczniowie klas maturalnych udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Wspólna modlitwa maturzystów z diecezji kieleckiej rozpoczęła się odmówieniem różańca. Następnie pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego została odprawiona uroczysta msza święta oraz droga krzyżowa. Na zakończenie nastąpiło zawierzenie Matce Boskiej teraźniejszości i przyszłości młodzieży kończącej edukację na poziomie szkoły ponadpodstawowej.

     • Szkolenie w ramach projektu MRiRW " Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo"

     • 17, 18 października 2023 roku, uczniowie z  klas czwartych Technikum agrobiznesu i Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, uczestniczyli w szkoleniu w ramach projektu MRiRW „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”, które odbyło się w Busku Zdroju. Prowadzącymi szkolenie byli przedstawiciele CDR w Brwinowie, którzy zaprezentowali młodzieży możliwości z jakich mogą skorzystać ubiegając się o wsparcie finansowe inwestycji w rolnictwie ze środków Unii Europejskiej w tym PS WPR. Ponadto, poruszona została tematyka małego przetwórstwaw gospodarstwie rolnym, sprzedaż bezpośrednia, RHD, MOL, OZE w rolnictwie oraz innowacyjność i planowanie rozwoju gospodarstw. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładów i zapoznali się z przykładowym biznesplanem gospodarstwa rolnego.

     • "Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym"

     • 16.10.2023. Dzisiaj w naszej szkole odbyły się eliminacje III-ciej edycji konkursu pn. "Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym" skierowanego do młodzieży szkół rolniczych. Organizatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie - Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej, w ramach operacji własnej współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023.

      Eliminacje wygrał Kamil Marzec z klasy 4 LTF i to on będzie reprezentował naszą szkołę w finale krajowym, który już w listopadzie odbędzie się w Warszawie. Drugie, punktowane miejsce zajął Maciej Kucharski a trzeci był Mateusz Trzeszkowski. Pozostałe miejsca zajęli odpowiednio: Antoni Dudziński, Nataniel Kyrcz, Justyna Szumera, Dominik Brzeziński, Igor Szota, Borys Koch, Michał Gębka oraz Piotr Janus.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

     • Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Z okazji 23. Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „JAN PAWEŁ II. CYWILIZACJA ŻYCIA”, który jest dniem wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym oraz Dnia Edukacji Narodowej, został przygotowany przez młodzież montaż słowno-muzyczny. Pierwsza część akademii związana była z nauczaniem Jana Pawła II dotyczącym prawa do życia każdego człowieka, natomiast w drugiej części młodzież podziękowała nauczycielom za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego człowieka oraz złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji ich święta.

     • Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolniczej - szkolenie

     • 11.10.2023r. w Domu Kultury w Żarnowcu odbyło się szkolenie pod tytułem: „Ochrona różnorodności biologicznej w warunkach produkcji rolniczej”. Organizatorem szkolenia był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Pani Marta Nowak a wykłady prowadzili: Pani Mariola Filipczyk oraz Pan Piotr Sykuła. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, którzy z zainteresowaniem wysłuchali bardzo ciekawych wykładów i zapoznali się z przykładami gospodarstw prowadzących produkcję rolniczą opartą na bioróżnorodności i integrowanej ochronie roślin.

     • Wycieczka integracyjna klasy I BT

     • 10.10.2023r. uczniowie klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki odwiedzili "serce" Jury Krakowsko Częstochowskiej czyli zamek w Pieskowej Skale. Byli pod wielkim wrażeniem przepięknych widoków oraz architektury zamku. Rozochoceni odwiedzili ponadto Ojców, zamek w Korzkwi, ruiny zamku w Rabsztynie oraz ruiny zamku Pilcza w Smoleniu.To początek przygody że Szlakiem Orlich Gniaz. 

     • Wycieczka programowa klasy I BTM

     • W dniu 9 października klasa 1 BTM wybrała się na wycieczkę programową do gospodarstwa Pana Macieja Masłowskiego który zajmuje się między innymi uprawą kukurydzy nasiennej. W trakcie wycieczki uczniowie zobaczyli zbiór kukurydzy a Pan Maciej chętnie opowiedział o szczegółach produkcji kukurydzy. Następnym punktem wycieczki było porównanie uprawy i siewu zbóż w technologi tradycyjnej i uproszczonej pasowej. Bardzo dziękujemy Panu Maciejowi za miłe przyjęcie i pouczającą prelekcję.

     • Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej Szkół Rolniczych

     • 5 października 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Orki Jesiennej Szkół Rolniczych pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

      Nauczyciele, uczniowie i przede wszystkim niezastąpieni sponsorzy podjęli ten ogromny trud zorganizowania i przeprowadzenia „nie byle jakiej” III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Orki. W tej Edycji do konkursu przystąpiło 22 szkoły resortowe.

      Podczas realizacji przyświecał cel połączenia zabawy i rywalizacji sportowej z zachowaniem zasad fair play z możliwością sprawdzenia nabytych umiejętności na forum rówieśników kształcących się w szkołach resortowych. Ze strony organizatorów położono duży nacisk na promowanie zasad bezpieczeństwa i zasad fair play, dlatego też uczestnicy będą pracowali na jednakowych zestawach składających się z ciągnika marki Deutz Fahr i pługa zagonowego Agro Masz.

      Głowni sponsorzy którzy bez których ta inicjatywa nie mogła by się odbyć to:

      - Firma Agro Masz

       - Rolma Wola Wiśniowa

      - Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

      - Firma Wronkowski - Nasiona

      - Firma LUKPOL AGRO Oficjalny dystrybutor maszyn rolniczych marki Massey Ferguson

      - Firma Hyperin

      - BIO-MED Sp. z o.o. Producent NAWOZU ORGANICZNO-MINERALNEGO GRAMED

      - Firma Handlowo-Usługowa  Gomułka Zbigniew

      - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

      - Starostwo Powiatowe w Zawierciu

      - Wójt Gminy Żarnowiec

       

      Oprawę medialną zapewnili nam wiodące czasopisma z branży rolniczej takie jak: Top Agrar Polska, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Magazyn Profi oraz lokalny Kurier Zawierciański.

      W czasie trwania konkursu była sprawdzana wiedza i umiejętności związane z technologią konstrukcji i eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie na podłożu teoretycznym i praktycznym, a także sprawdzenia umiejętności wykonywania orki siewnej zgodnie z zasadami. Zawodnicy musieli wykazać się dużą sprawnością w obsłudze ciągników i urządzeń rolniczych oraz odpornością na stres towarzyszący zawodom z udziałem publiczności.

      Po bardzo wyrównanej walce czołówka zawodników ukształtowała się następująco:

      Miejsce 1 – ZS CKR OKSZÓW (Filip Kutarb)

      Miejsce 2 – ZS CKR SICHÓW DUŻY ( Łukasz  Juda )

      Miejsce 3 ex aequo – ZS CKR ŻARNOWIEC i ZSCKR RADOM ( Piotr Grabowski, Szymon Makowski)

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Na wideo i fotorelację zapraszamy na facebooka szkoły.

     • Nasza szkoła włącza się do akcji ,,Sprzątamy dla Polski”

     • 4 października 2023 r. młodzież brała udział w VI edycji ogólnopolskiej akcji ,, Sprzątamy dla Polski”, objętej honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wraz z nauczycielami: Iloną Podsiadło   i Agnieszką Kubicką zaopatrzeni w worki i rękawice posprzątali tereny zielone, chodniki i ulice w pobliżu szkoły. Celem akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z atrakcyjnych form zielonego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę młodzieży na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia oraz dbałość o nasze lokalne środowisko.

     • Wycieczka klasy I BTM do Krakowa

     • Wspólny czas pierwszoklasistów rozpoczął się w EscapeRoomie. Uczniowie mierzyli się z logicznymi łamigłówkami w tematycznych labiryntach: jedni wspólnie z Harym Potterem ratowali przyjaciół z opresji, inni okradali bank, jeszcze inni rozwiązywali tajemnicę morderstwa.

      Po wysiłku intelektualnym, będąc w Krakowie przyszedł czas na łyk kultury oraz co nieco na ząb.

      Dopełnieniem wyjazdu była dawka ruchu i szaleństwa w Gojump.

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.