• ANDRZEJKI:)

     • Andrzejki to tradycja ludowa, dzień kiedy wszyscy sobie wróżymy i z wielką ciekawością spoglądamy na to, co przyniesie nam przyszłość Zgodnie z tą tradycją przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla nas najpopularniejsze wróżby. Dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli cieszyły się ciasteczka z wróżbami, które przygotowały klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Pani Marzeny Szwej

     • Lekcje z "ZUS"

     • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady „ Warto Wiedzieć Więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”.
      Etap szkolny Olimpiady jest podsumowaniem projektu edukacyjnego ”Lekcje z ZUS”, który już od lat realizowany jest w ZSCKR w Żarnowcu.                                                              

      Projekt ten  skierowany  jest do  uczniów  szkół  ponadpodstawowych, w ramach którego uczestniczą w czterech lekcjach, których celem jest przekazanie im praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Lekcje z ZUS mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym pracownikom i przedsiębiorcom. 

     • Dary dla Schroniska "RAFIK"

     • Dnia 24.11.2023 r. nastąpiło przekazanie do Schroniska dla Zwierząt „RAFIK” w Bolesławiu darów rzeczowych,  które zostały zebrane w wyniku zorganizowanego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu Światowego Tygodnia Zwierząt. Były to: karmy dla psów i kotów, smycze, obroże, legowisko, akcesoria dla zwierząt. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej akcji bardzo dziękujemy.

     • Konkurs "Bezpiecznie do celu"

     • 24.11.2023. W miniony piątek w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych "Bezpiecznie do celu". Konkurs ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci poruszających się po drodze. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie oraz Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, której przedstawiciele, na co dzień funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pełniki rolę sędziowskie.

      Uczniowie zmagali się w trzech konkurencjach:

      Test z przepisów ruchu drogowego, w którym zwyciężyła Anna Dziuba reprezentująca Zespół Szkolno Przedszkolny w Wierbce.

      Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, w nim zwyciężyła Laura Podyma ze Szkoły Podstawowej w Żarnowcu.

      Jazda sprawnościowa rowerem gdzie zwyciężył Mikołaj Podsiedlik Szkoła Podstawowa w Pilicy.

      Klasyfikacja generalna konkursu:

      I-miejsce Zuzanna Seweryn Szkoła Podstawowa w Żarnowcu,

      II-miejsce Konrad Nowak Szkoła Podstawowa w Chlinie,

      III- miejsce Norbert Skutnik Zespół Szkolno Przedszkolny w Wierbce,

      IV-miejsce Marcel Kołodziej Szkoła Podstawowa w Chlinie,

      V - miejsce Adam Gruca Szkoła Podstawowa w Pilicy.

      Uczestnikom oraz zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do następnych edycji!

     • Code Week w ZSCKR w Żarnowcu

     • Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach w ramach Code Week - Europejskiego Tygodnia Kodowania.

      Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
      Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

      Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.

      Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je. Nasza szkoła również włączyła się w tą akcję i w ramach zajęć informatycznych zostały zorganizowane lekcje, na których uczniowie dowiedzieli się „Dlaczego warto uczyć się programowania?”.

       W lekcjach wzięło udział 60 uczniów.

     • Wycieczka programowa uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

     • Wczoraj 21 listopada uczniowie Technikum Żywienia I Usług Gastronomicznych w ZS CKR w Żarnowcu udali się z wycieczką programową do firmy Amplus - lidera w przechowalnictwie i dystrybucji świeżych owoców i warzyw nie tylko na krajowym rynku. Amplus to rodzinna firma o międzynarodowym zasięgu, a rozmiary tej działalności, ilość produktów i ogrom obiektów zrobiły na uczniach ogrome wrażenie.

     • Informujemy, że w roku szkolnym 2023/24 nasza Szkoła kolejny już raz bierze udział w zbiórce zużytych baterii przy współpracy z firmą AGRO-FILM.

     • Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do zaangażowania się w zbiórkę. Zużyte baterie należy przynosić do sali chemicznej.  Każdorazowo powinno podpisać się woreczek z bateriami imieniem, nazwiskiem i klasą.  Wszystkie przyniesione baterie zostaną zważone, i umieszczone w specjalnych pojemnikach przeznaczonych do przechowywania zużytych baterii.

                 

                  Dlaczego należy zbierać baterie?

       

      Aby w bateriach, mogło zostać wytworzone napięcie, zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne.

      • bierze w nich udział szereg pierwiastków- zależnie od typu i rodzaju baterii, (ołów, kadm, rtęć, lit)
      • dodatkowo w ich konstrukcji używa się szeregu substancji zapewniających bezpieczeństwo i funkcjonalność.
      • znaczna część tych związków jest szkodliwa i nie obojętna dla środowiska a przede wszystkim dla człowieka.
      • WSZYSTKIE BATERIE SĄ ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI -  w związku z tym jest to jeden z ważnych powodów dla których po zużyciu powinny być selektywnie zbierane i oddawane do stosownego unieszkodliwiania.

       

                  Zebrane baterie mamy szansę wymienić na pomoce dydaktyczne, które na pewno dobrze wykorzystamy podczas lekcji w naszej szkole. Im więcej zebranych baterii tym ciekawsze materiały dydaktyczne  do wyboru. Zatem jeszcze raz zachęcamy do przynoszenia zużytych baterii a najbardziej aktywni ekologicznie uczniowie zostaną wyróżnieni.

     • WYCIECZKA DO KINA ORAZ PLANETARIUM W CHORZOWIE

     • 14 listopada uczniowie klasy 2 BTb udali się do Planetarium w Chorzowie, gdzie odbyli wędrówkę   po aktualnym niebie oraz uczestniczyli w interaktywnej ekspozycji, na której prezentowane były zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Kolejnym punktem programu było obejrzenie filmu, „Chłopi” oraz uczestnictwo w lekcji edukacyjnej dotyczącej powieści Reymonta.

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • 10 listopada 2023 roku odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Ślubowania klas pierwszych. Uczniowie trzech klas pierwszych             w obecności całej społeczności szkolnej i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie          na sztandar. Druga część akademii poświęcona była 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież zaprezentowała program artystyczny, który był refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pani Dyrektor Ewy Śrubarczyk, która podkreśliła znaczenie listopadowego święta i pogratulowała uczniom i rodzicom.

     • Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej

     • W dniu 14.11.2023 w ramach akcji doradztwa zawodowego zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielem WCU. Podczas prelekcji uczniowie klas IV oraz V poznali strukturę szkolnictwa wojskowego, wymagania jakie należy spełnić, aby pełnić służbę wojskową oraz korzyści z nią związane. Ponadto poznali podstawy prawne oraz przebieg kwalifikacji wojskowej. Po spotkaniu uczniowie skorzystali z konsultacji indywidualnych, gdzie uzyskali odpowiedź na nurtujące ich pytania związane z służbą w Wojsku Polskim.

     • Wycieczka do Oświęcimia

     • 9 listopada uczniowie klasy IV MTP i V MTF uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Drugim punktem programu była wizyta w kinie i obejrzenie filmu, pt. „Chłopi”.

     • „Skąpiec”

     • 8 listopada uczniowie klas maturalnych w ramach lekcji języka polskiego obejrzeli sztukę Moliera, pt. „Skąpiec”. Spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Forma został wystawiony w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Żarnowcu.

     • „Szkoła do hymnu” 2023

     • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Akcji Szkoła do Hymnu, uczniowie punktualnie o godzinie 11:11 wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy.

     • Wycieczka do Czech

     • 5-7.11.2023. W niedzielę, we wczesnych godzinach porannych, w strugach deszczu wyjechaliśmy z Żarnowca w kierunku czeskiej Pragi. Pierwszym etapem podróży było zwiedzanie słonecznego już Brna. Brno jest drugim pod względem wielkości miastem Czech i największym miastem a także stolicą Moraw. Mogliśmy tam między innymi zobaczyć: pozostałości dawnych murów miejskich, Katedrę św. Piotra i Pawła, Kościół świętego Jakuba, pochodzący z XIII wieku Stary Ratusz - przy wejściu do niego pod sufitem w tunelu wejściowym wisi tzw. Brneński smok, który miał podobno straszyć ludzi, którzy przybywali do miasta w niecnych zamiarach, Rynek i jego zabudowę oraz Dom pod Czterema Gburami. Po zwiedzaniu i krótkiej przerwie na obiad pojechaliśmy dalej, do Pragi, której zwiedzanie mieliśmy zaplanowane na cały, następny, poniedziałkowy dzień. Po śniadaniu pojechaliśmy tramwajem na wzgórze Wyszehrad. Stamtąd, pieszo udaliśmy się w stronę Hradczan. Po drodze między innymi zobaczyliśmy „Tańczący Dom” Most Karola, Złotą Uliczkę, Katedra św. Wita. Następnie przez Józefów i Rynek Staromiejski udaliśmy się na Plac Wacława. Po pełnym emocji dniu, metrem i tramwajem wróciliśmy do hotelu. We wtorek po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Żarnowca. Po drodze odwiedziliśmy: Pardubice, Hradec Kralove i Kudowę Zdrój. Podczas całego przejazdu poznawaliśmy historię Czech oraz obserwowaliśmy przydrożne pola. Nasza wycieczka zakończyła się w późnych godzinach wieczornych na placu szkolnym.

     • Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny

     •        Matematyka w Obiektywie

      Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie.” , który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Każdy z uczniów przesłał zdjęcia wraz z opisem, rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu . Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy wygranej .

     • "Szkoła pamięta"

     • Jak co roku w okresie zbliżających się uroczystości Wszystkich Świętych oraz Święta Zmarłych, odwiedziliśmy cmentarz oraz miejsca związane z osobami ważnymi dla naszej szkoły oraz Ziemi Żarnowieckiej. Był to krótki, ale potrzebny czas wspomnień, refleksji i zadumy.

   • Nagłówek

   • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

    Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.